61 lat temu urodził się Dave Mustaine. Mało znane fakty o liderze Megadeth

Podobno trudno z nim wytrzymać, ale i tak jest jedną z największych legend metalu, ikoną thrashu i wzorem do naśladowania dla innych muzyków. Dave Mustaine kończy 61 lat.

Początki w Metallice

Dave Mustaine to absolutny władca w Megadeth, gdzie rządzi silną ręką, ale zanim założył Mega, był gitarzystą w Metallice. Z Larsem Ulrichem i Jamesem Hetfieldem współpracował krótko, bo zaledwie rok i to jeszcze przed oficjalnym debiutem Metalliki, ale mimo to i tak jest ważną postacią w historii popularnej grupy. Dość powiedzieć, że jest współautorem znaczącej części materiału z „Kill ‘Em All”. Mustaine grał z Metallicą pierwsze koncerty, od początku wspierając kolegów swoim talentem. Co zatem poszło nie tak? Cóż, wokół odejścia Dave’a z Metalliki narosło wiele mitów. Oficjalnie poszło o to, że Dave był nie do zniesienia, zwłaszcza kiedy był pijany, co wówczas zdarzało mu się często. Sam zainteresowany przedstawia jednak inną wersję zdarzeń. Według jego relacji współpraca rzeczywiście nie układała się za dobrze, ale o jego odejściu zadecydował nie trudny charakter, a bójka z Jamesem Hetfieldem. Jak było naprawdę? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Dave’owi odejśćie z Metalliki koniec końców wyszło na dobre. W Megadeth przynajmniej nie musi się na nikogo oglądać…

Purpurowy pas jiu-jitsu

Dave Mustaine ma opinię gościa, którego lepiej nie wkurzać. W jego obecności lepiej się pilnować, bo frontman Megadeth to prawdziwy zabijaka. Mustaine od lat trenuje jiu-jitsu. Na początku roku zdobył purpurowy pas, a to w skrócie oznacza jedno: naprawdę nie warto z nim zadzierać. Dla ścisłości: Dave trenuje brazylijskie jiu-jitsu, nie jego japoński pierwowzór. Brazylijskie jiu-jitsu to sport walki wywodzący się z klasycznego ju-jitsu, zapasów i judo.

Wojownik w każdym calu

Lider Megadeth to postać nieco memiczna, ale odkładając żarty na bok, trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach pokazał charakter i dowiódł, że jest bardzo silnym, bezgranicznie oddanym muzyce i niezmordowanym facetem. W 2020 r. Dave wyjawił, że zdiagnozowano u niego raka gardła. „To coś, do czego należy podejść z respektem i czemu trzeba stawić czoła, ale wcześniej już stawiałem czoła wielu przeszkodom” – mówił Dave, gdy przekazywał fanom informację o chorobie. Muzyk walczył z rakiem długie miesiące i zgodnie z zapowiedzią pokonał chorobę. Tym, co nas ujęło najbardziej, była jego postawa w trakcie leczenia. Dave cały czas pracował w studiu, miał kontakt z fanami, a zanim na dobre się wykurował, ogłosił powrót na scenę. Taka postawa zasługuje na wielki podziw i szacunek.

Córka idzie w ślady taty

Mówi się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. W przypadku Electry Mustaine powiedzenie to rzeczywiście się sprawdza. Córka założyciela i lidera Megadeth wdała się w tatę, rozpoczynając własną karierę muzyczną. Wprawdzie nie zajmuje się stricte metalem, ale nie sposób odmówić jej talentu. Electra pierwsze szlify zdobywała, towarzysząc na scenie Megadeth. W maju ubiegłego roku wydała autorski singiel „Evergreen” brzmiący trochę jak ostatnia inkarnacja Miley Cyrus. Tak czy inaczej – Dave może być dumny z córki.

Impreza na działce

Bliski kontakt z fanami to dla Dave’a Mustaine’a podstawa. W 2017 r. Dave postanowił zaprosić fanów Megadeth na działkę. Uściślając, zaprosił na swoje włości tych fanów, którzy mieli w kieszeni co najmniej 2 tys. dolarów. Dla gości Dave przygotował szereg atrakcji: wspólne warsztaty gitarowe, kameralny, akustyczny koncert Megadeth, a nawet degustację win z własnej kolekcji. Impreza doszła do skutku i sądząc po późniejszych relacjach w mediach społecznościowych, była gruba. Ale czy po Davie można się było spodziewać czegoś innego?

Grammy dla Megadeth, które Dave wolałby dostać sam

Jednym z najpiękniejszych momentów w karierze Megadeth było otrzymanie nagrody Grammy za album „Dystopia”. Megadeth okazali się czarnym koniem wyścigu o muzyczny odpowiednik Oscara, ale Dave po wszystkim nie omieszkał skomentować, że nagroda jest w stu procentach zasłużona. Wszystkich jednak zaskoczył tym, co powiedział, gdy emocje nieco opadły. „Uważam, że byłoby lepiej, gdyby statuetka została przyznana Dave’owi Mustaine’owi, a nie całemu Megadeth” – wypalił w rozmowie z „The Columbus Dispatch”. W tym samym wywiadzie stwierdził, że to skandal, że nie jest jeszcze z Megadeth w Rock And roll Hall Of Fame. „Nie możesz stworzyć całego pieprzonego gatunku i nie być za to docenionym” – podsumował mocno odpalony rudy.

Nowy rozdział

Dave Mustaine ma za sobą wygraną walkę z chorobą, a ostatnio musiał zmierzyć się z konsekwencjami skandalu, jaki wywołał wyciek pikantnej korespondencji jego kumpla z zespołu Davida Ellefsona. Dave nie dał jednak za wygraną i doprowadził do końca prace nad długo wyczekiwanym albumem Megadeth. Premiera płyty „The Sick, The Dying… and the Dead” miała miejsce 2 września. Jej recenzję znajdziecie w naszym dziale z premierami.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.