Ekstremalny metal najlepszy do pracy? Tak wynika z badań

Ekstremalny metal doskonale nadaje się do pracy? Okazuje się, że to, co oczywiste dla większości metalheadów, ma również naukowe uzasadnienie. Specjaliści ze Stack Overflow dowiedli, że black- i death metal zwiększają wydajność w pracy.

Jeśli wierzyć badaniom, warto słuchać metalu – zwłaszcza w pracy! To nie żart. Jeżeli wasz szef zabrania wam słuchać przy pracy ulubionej muzyki, pokażcie mu wyniki badania, jakie przeprowadzili spece od programowania z serwisu Stack Overflow. Ich zdaniem najlepszy soundtrack do służbowych obowiązków to ekstremalny metal.

Jak podają autorzy raportu, spośród 90 tys. ankietowanych programistów, 3,2 proc. przyznało, że ich ulubiona muzyka do pracy to black- i death metal. Mało? Nie jeśli weźmiemy pod uwagę szacunkową liczbę 26 mln osób, które na całym świecie pracują w IT.

Australijska firma software’owa Atlassian interpretuje ten wynik, zwracając uwagę na fakt, że growl jest odbierany przez mózg jak instrument, a nie jak słowa. Dzięki temu black- i death metal nie zaburzają koncentracji. Wręcz przeciwnie: pomagają utrzymać ją na dłużej – w przeciwieństwie do podgatunków metalu, gdzie wokal wybija się na pierwszy plan (vide: heavy metal).

Szczegóły raportu Stack Overflow znajdziecie via [link]

Warto odnotować, że efektu słuchania metalu często stają się przedmiotem naukowych badań. W ostatnim do ciekawych wniosków doszli m.in. naukowcy z Macquarie University, bazując na wynikach przeprowadzonego wcześniej eksperymentu. Ich zdaniem death metal – wbrew obiegowym opiniom – nie wywołuje zachowań agresywnych. Inny stereotyp o ekstremalnym metalu podważyli niedawno też inni badacze z Australii, którzy dowiedli, że wbrew obiegowym opiniom metal nie ma złego wpływu na nastoletnich słuchaczy. Co więcej, ich badania potwierdziły, że metal pomaga nastolatkom przezwyciężać stres, który wiąże się z presją środowiska, a globalna, metalowa brać umożliwia nastoletnim fanom zachować poczucie przynależności i akceptacji.

To proste: trzeba słuchać Mayhem, Behemotha, Decapitated i innych kapel, które w świetle badań są receptą na produktywność!

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV