Czarna ramoneska – klasyka mody w wersji rock/metal

Ramoneska to klasyka mody. Skórzana kurtka, która nazwę zawdzięcza grupie The Ramones, to ulubiony element garderoby muzyków rockowych i metalowych. Ramoneska damska, męska, skórzana, zamszowa czy wegańska – ramoneska w każdej odsłonie prezentuje się obłędnie. Oto historia najbardziej efektownej kurtki w historii mody.

Swoją nazwę zawdzięcza grupie The Ramones, ale ramoneski nie wymyślił ani Johnny Ramone, ani jego koledzy z kapeli. Są tacy, którzy twierdzą, że ramoneska powstała już w starożytności, a pierwszy nosił ją mityczny Herakles. Antyczny heros rzeczywiście nosił skórę i to nie byle jaką, bo była to skóra lwa nemejskiego, którego Herakles zabił w ramach swoich trzynastu prac. Nie sądzimy jednak, by była to podobna współczesnym ramoneskom kurtka z metalowymi suwakami i kieszenią na zapalniczkę. Jak zatem powstała ramoneska czarna, która zrewolucjonizowała modę? Cofnijmy się do XX w.

Skórzane kurtki są znane od wieków. Na początku XX w. zakładano je do jazdy automobilami, czyli pierwszymi samochodami, a niedługo później skóry stały się nieodzownym elementem ekwipunku lotników. Noszono je, ponieważ były ciepłe i nieprzewiewne, a przy tym nie krępowały ruchów. Nie zakładano ich jednak na co dzień. Noszenie skórzanych ciuchów nie mieściło się w ówczesnych kanonach mody. Co więcej, mogło być nawet potraktowane jako nietaktowne, ale jeszcze w tym samym XX w. pojawiła się nowa subkultura, dla której nietakt stał się wartością.

Ramoneska skórzana. Rewolucja w modzie na dwóch kółkach

Wraz z upowszechnieniem się motocykli zaczęło przybywać miłośników rozpędzonych jednośladów. To oni jako pierwsi spopularyzowali ramoneski. Zanim pojawili się Hells Angels, motocykliści korzystali z nieprzemakalnych płaszczy nie mających wiele wspólnego z ponadczasową kurtką, jaką jest ramoneska skórzana. Wszystko zmieniło się dzięki braciom Schott, projektantom i producentom płaszczy, którzy nawiązali współpracę z firmą sprzedającą motocykle Harley-Davidson. Przedsiębiorcze rodzeństwo z Nowego Jorku stworzyło w ramach tej współpracy jedyną w swoim rodzaju kurtkę dla motocyklistów. Była to pierwsza ramoneska skórzana. Model został nazwany Perfecto.

Ramoneska – Premium M.C Anilina

Szczegóły via [link]

Ramoneska męska stworzona przez braci Schottów przełamywała wszelkie konwenanse mody swoich czasów. Była wygodna, a przy tym prezentowała się świetnie. Posiadała szereg elementów równie praktycznych, co efektownych. Skośny zamek błyskawiczny, metalowe suwaki na obu rękawach, naramienniki, pas z dużą klamrą i kieszeń na zapalniczkę – brzmi znajomo? Ramoneska skórzana z miejsca stała się nieodłączną częścią outfitu motocyklisty. Najbardziej niepokorni miłośnicy motocykli, w tym owiani złą sławą członkowie gangu Hells Angels, nie rozstawali się ze swoimi ramoneskami, nosząc je na co dzień. Ramoneska czarna szybko stała się czymś więcej niż po prostu skórzaną kurtką. Był to nieodłączny atrybut wolnych duchów, ludzi łamiących zasady, nie zważających na dobre maniery, buntowników szukających własnej drogi.

Rock’n’roll i kultowa ramoneska czarna

Krótko po II wojnie światowej, w latach 50. XX w., istnienie ramoneski dostrzegła popkultura. Ramoneska czarna była głównym elementem ubioru Marlona Brando w kultowym filmie „Dziki” z 1954 r. Ramoneska skórzana była obecna również w filmowej szafie Jamesa Deana. W kolejnych dekadach pokochali ją kontrkulturowi artyści rockowi i metalowi. Dość powiedzieć, że swoją nazwę ramoneska zawdzięcza The Ramones, nowojorskiej kapeli uważanej za pierwszy zespół punkrockowy (formacja rozpoczęła działalność w 1974 r.).

Ramoneska czarna przez lata nie traciła rebelianckiego charakteru. Ramoneski nosił każdy szanujący się muzyk rockowy. Później pokochali je metalowcy. Ramoneska przylgnęła do Lemmy’ego, Metalliki, ale też całej plejady zespołów blackmetalowych, które do dziś nie rezygnują ze skórzanej ramoneski. W ramoneskach pozują do zdjęć zespoły od Mayhem po Mgłę. Błyskawicznie popularność zdobyła też ramoneska damska. Prawdopodobnie każda rockowa wokalistka ma w szafie chociaż jedną ramoneskę. Ramoneska damska to stały element image’u wielu frontwoman, by wspomnieć o Lzzy Hale z Halestorm czy Taylor Momsen, niegdyś gwieździe wysokobudżetowych filmów dla dzieci i młodzieży, dziś głównodowodzącej formacji The Pretty Reckless. Swoją popularność ramoneska damska zawdzięcza jednak przede wszystkim Debbie Harry i Madonnie.

Ramoneska dziś

Ramoneska czarna do dziś pozostaje najbardziej rock’n’rollową częścią garderoby, ale wiele się zmieniło. Nie jest już stricte rockową czy metalową kurtką, choć wciąż ubierają ją nawet najbardziej nieprzejednane kapele. Czy do reszty pożarła popkultura? Pewnie tak. Ale i tak jest to wyjątkowo wyrazisty ciuch. Dziś w ramoneskach paradują na wybiegach gwiazdy pop, uzupełniając swoje kreacje zadziornym, unikalnym charakterem ponadczasowej kurtki. Ramoneska bywa elementem bardzo ekstrawaganckich kreacji. Wystarczy spojrzeć na to, jak noszą się gwiazdy azjatyckiego rocka czy nawet kapele metalowe tudzież metalcore’owe z tamtych rejonów świata, jak Crystal Lake czy Crossfaith.

Ramoneska wagańska Urban Classics

Szczegóły via [link]

Zmieniły się też same ramoneski. Ramoneska skórzana wciąż cieszy się ogromną popularnością, ale na fali troski o ekologię coraz popularniejsza staje się ramoneska wegańska, czyli wyprodukowana z ekoskóry. Choć ramoneska wegańska nie ma wszystkich pożądanych właściwości, jakimi cechuje się dobra ramoneska skórzana, takich jak chociażby trwałość, pod względem wizualnym ramoneska wegańska nie różni się od swojej starszej siostry. Na pierwszy rzut oka trudno je rozróżnić, co sprawia, że wiele osób stawia właśnie na ekoskórę (ramoneskę wegańską).

Jak nosić ramoneskę?

Ramoneska jest tak popularna, a jej historia tak bogata, że powstało wiele sposobów na to, jak ją nosić. Ramoneska damska obecnie często łączona jest z lekkimi, zwiewnymi sukienkami, tak by przełamać ich romantyczny charakter. Ramoneska damska lubi się też z rurkami i ciężkimi butami. Ostatnio ramoneska często zastępuje nawet żakiet w bardziej oficjalnych okolicznościach Wolisz klasyczny outfit? Załóż ramoneskę na koszulkę z logo swojej ulubionej kapeli i przetarte jeansy – efekt murowany!

Ramoneska skórzana, zamszowa, wegańska – wszystkie je znajdziesz w RockMetalShop.pl via [link]

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV