76 lat temu urodził się Ronnie James Dio. Mało znane fakty o wokaliście

Dokładnie 76 lat temu, 10 lipca 1942 r., urodził się Ronnie James Dio. Rocznica urodzin jednego z najważniejszych głosów heavy metalu to dobra okazja, by przypomnieć postać wokalisty takich zespołów, jak Rainbow, Black Sabbath czy Dio. Oto kilka faktów o Ronniem Jamesie Dio.

1. Pierwsze kroki

Mając zaledwie 15 lat, Ronnie James Dio grał już w zespole The Vegas Kings. Co ciekawe, zaczął nie od wokalu, a od gitary basowej. The Vegas Kings zaprzestali działalności w 1958 r., przekształcając się w Ronnie & The Rumblers, a następnie – w Ronnie And The Red Caps. Pierwszym instrumentem Dio była jednak trąbka – młody muzyk uczył się na niej grać jeszcze przed przystąpieniem do The Vegas Kings.

2. Dłoń rogata

Ronnie James Dio był pierwszym artystą posługującym się znakiem mano cornuta. Jak sam zaznaczył, wszystko dzięki jego babci, która w ten sposób odganiała diabelskie moce, kiedy ktoś na ulicy popatrzył na nią złym wzrokiem. Dłoń rogata stała się znakiem rozpoznawczym Dio, gdy pod koniec lat 70. dołączył do Black Sabbath.


3. Pozory

Ronnie James Dio często jest utożsamiany z kultem Szatana. Ci, którzy go z nim łączą, są jednak w błędzie. W wywiadzie dla „Heavy Metal Magazine” Dio wprost powiedział, że w wielu utworach odnosi się do nauki katolickiej. „Nigdy nie zgadzałem się z przesłaniem kościoła katolickiego, ale są rzeczy, które są w nim dobre i które uważam za ważne, jeśli chodzi o moralne wychowanie młodych ludzi” – stwierdził wokalista.

4. Sport zamiast narkotyków

Choć rockowi wykonawcy lat 60. w większości sięgali po narkotyki, Dio trzymał się od nich z daleka. Jak tłumaczył, dostrzegał zły wpływ, jaki miały na jego otoczenie. Wokalsita był za to fanem sportu. Choć sam żadnego nie uprawiał, uwielbiał oglądać różnego rodzaju mecze – m.in. z udziałem New York Giants.

5. Samouk

Ronnie James Dio regularnie pojawia się w zestawieniach najważniejszych wokalistów rockowych i metalowych wszech czasów. Mimo to Dio nigdy nie pobierał lekcji śpiewu, co potwierdziła jego żona. Jak zaznaczyła, jej mąż nauczył się prawidłowo śpiewać dzięki wykonywaniu ćwiczeń oddechowych.

6. Wielkie serce

Ronnie James Dio był cżłowiekiem o wielkim sercu. W 1984 r. zebrał ponad 40 osób ze świata rocka i metalu (m.in. Roba Halforda z Judas Priest i gitarzystów Iron Maiden), by wspólnie z nimi stworzyć projekt Hear n’ Aid. Jej efektem było wydanie płyty „Stars”, a także zebranie ponad miliona dolarów na rzecz cierpiących głód w Afryce.

7. Pomnik w Bułgarii

Ronnie James Dio doczekał się własnego pomnika w Bułgarii. Półtorametrowy monument będący dziełem miejscowych rzeźbiarzy stanął w nadmorskim kurorcie Kavarna (miasto liczy 11 tys. mieszkańców). Dlaczego akurat tam? Dio był jedną z pierwszych gwiazd muzyki rockowej, które wystąpiły w Kavarnie. W Bułgarii zdążył zagrać aż 5 razy.

8. Hologram
Ronnie James Dio to prawdopodobnie najgłośniejszy rockowo-metalowy artysta, który zagrał trasę jako hologram. Latem 2016 r. Dio pojawił się na Wacken, by rok później zagrać już pełnoprawne tournée. Hologram Dio dotarł również do Polski. Koncert projektu Dio Disciples odbył się 6 grudnia 2017 r. w warszawskim klubie Progresja.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV