Prace wielkiego mistrza ekspresjonizmu zainspirowały legendę norweskiego black metalu. Najnowsze wydawnictwo Satyricon to mroczna interpretacja dzieł Edwarda Muncha.
Album „Satyricon & Munch” to naturalna konsekwencja współpracy członków Satyricon z Muzeum Edwarda Muncha w Oslo, którego zarząd zaprosił niepokornych muzyków do stworzenia wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia. Zadaniem projektu „Satyricon & Munch” było pokazanie, że black metal i sztuki wizualne mają ze sobą wiele wspólnego. W ramach wystawy wybrane prace Edwarda Muncha zostały skonfrontowane z ekstremalnym podkładem muzycznym, stworzonym przez Sigurda „Satyra” Wongravena i jego kompanów.
Wyszło na tyle dobrze, że muzyka z wystawy „Satyricon & Munch” niebawem doczeka się odrębnego wydawnictwa. Okolicznościowy album trwa 56 minut i jak zapowiada wydawca, przekracza wszelkie granice gatunkowe.
– Uważamy to za ogromne wyzwanie i zarazem największy zaszczyt w naszej karierze – udział w projekcie „Satyricon & Munch” komentuje Satyr. – Edward Munch stworzył najbardziej ikoniczne obrazy na świecie, w ciągu swojej kariery prezentując odwagę i dążenie do wolności, co jako artyści sami zawsze staraliśmy się podzielać. Stworzenie muzyki, która w założeniu ma zabrać prace Muncha w nieznane terytorium, to coś w rodzaju wyjątkowej podróży.
– Prawdziwa natura black metalu jest nieograniczona i chociaż format różni się od wszystkiego, co słyszeliście od Satyricon, jego tonalność i charakterystyczne brzmienie jest bardzo rozpoznawalne dla tych, którzy znają Satyricon – podkreśla lider grupy. – Zachęcamy wszystkich, aby nie próbowali szufladkować muzyki i po prostu zaakceptowali, że nie jest to konieczne. Z pewnością nie jest to muzyka filmowa, nie jest to ambient i nie jest to coś, co trzeba wymyślać. To jest Satyricon.
Założona w 1991 r. formacja Satyricon stała się prawdziwą legendą black metalowej sceny, na którą wywiera ogromny wpływ od początku lat 90. aż po dzień dzisiejszy. Wczesne utwory, takie jak „Dark Medieval Times” czy „The Shadowthrone”, są klasykami gatunku, a późniejsze dokonania grupy odchodzą od klasycznego black metalu. Zespół nigdy nie odżegnywał się od innych muzycznych wpływów i świadomie wplatał je w swoją muzykę, co zaowocowało wieloma nagrodami. Satyricon ma na koncie m.in. złote płyty i występy na największych scenach całego świata.
Wystawa „Satyricon & Munch” kończy się 28 sierpnia 2022 r.
Muzeum Edwarda Muncha w Oslo jest jednym z najpopularniejszych muzeów na świecie. W zbiorach muzeum znajdują się takie obrazy, jak „Krzyk”, „Madonna” czy „Strach”. W październiku 2021 r. muzeum zostało ponownie otwarte z nową częścią w sercu Oslo. Współpraca między jednym z najbardziej znanych zespołów black metalowych na świecie a muzeum jest unikalna na skalę światową.