Pär Sundström (Sabaton) – „Nie chcemy robić polityki z historii”

Sabaton jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów metalowych na świecie. O poruszanej przez zespół tematyce historycznej wypowiedział się ostatnio basista zespołu.

W rozmowie z Lorą Voght, wiceprezeską ds. edukacji w Narodowym Muzeum I Wojny Światowej basista zespołu Sabaton, Pär Sundström, został zapytany co było powodem, że on i jego koledzy z zespołu dołożyli wszelkich starań aby za sprawą muzyki przybliżyć wydarzenia Pierwszej Wojny Światowej i zachęcać ludzi do zainteresowania się tematem oraz odwiedzania muzeów oraz miejsc pamięci.

– Na początku w ogóle nie mieliśmy ambicji aby kogokolwiek do czegokolwiek zachęcać. Przede wszystkim od zawsze jesteśmy zespołem metalowym. To jest nasz rdzeń. W graniu takiej muzyki jesteśmy najlepsi, ale zdaliśmy sobie sprawę, że możemy zrobić naprawdę bardzo wiele z tematem jakim się zajmujemy w danym momencie. Dlatego też wybraliśmy temat historii i historii wojskowości z którą możemy zrobić bardzo wiele jako marka i zespół Sabaton. Dlatego angażujemy się w tak wiele projektów jak filmy, gry czy jakiekolwiek wydarzenia związane z historią – mówi basista. – Poza muzyką mamy mnóstwo artykułów historycznych na naszej stronie internetowej. Mamy kanał na którym nakręciliśmy filmy dokumentalne o tematyce naszych piosenek. Myślę, że to co robimy jest bardzo ważne. Każdemu dziś jest łatwo osądzać wszystko i wszystkich. Wiele wydarzeń z przeszłości jest dziś mocno używanych jako narzędzia polityczne. My nie chcemy mieszać współczesnej polityki i historii. Dla nas historia jest po prostu historią – dodaje Pär.

W latach 2022-2023 Sabaton wydał serię trzech EP-ek: „Weapons of The Modern Age”, „Heroes of The Great War” oraz „Stories of the Western Front” zawierającymi utwory dotyczące I Wojny Światowej podobnie jak miało to miejsce na ostatnich albumach studyjnych: „The War To End All Wars” oraz „The Great War”.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.