Kurt Cobain skończyłby dziś 50 lat. Grunge’owy mit i nieodżałowany głos

Jego głos był krzykiem ostatniej wielkiej mody rock’n’rolla, która ukształtowała pokolenie, a jego tragiczna śmierć wciąż pozostaje jedną z największych tajemnic popkultury. Gdyby żył, skończyłby dziś 50 lat. Grunge’owy mit, nieodżałowany lider Nirvany – Kurt Cobain.

Miejsce, w którym urodził się 20 lutego 1967 r., było jednym z najgorszych, w jakich na świat mógł przyjść przyszły rewolucjonista rock’n’rolla. Aberdeen w amerykańskim stanie Waszyngton, gdzie Kurt spędził wczesną młodość, było ciasnym, prowincjonalnym miasteczkiem, którego mieszkańcy nie przejawiali żadnego zainteresowania jakąkolwiek formą kultury.

On był jednak inny. Kurt muzyką interesował się od wczesnego dzieciństwa. Już w najmłodszych latach słuchał The Beatles i The Monkees, później również Black Sabbath i całego katalogu punkrockowych chuliganów z Sex Pistols i The Clash na czele. Od początku wiedział, że sam również będzie miał światu coś do przekazania – i że w przyszłości założy własny zespół.

Ale rzeczywistość rodzinnego Aberdeen nie była dla niego łaskawa. Gdy miał 7 lat, jego rodzice rozwiedli się. Najpierw mieszkał u matki, później u ojca w przyczepie kempingowej. Donald Cobain, ojciec Kurta, wyrzucił syna z domu, kiedy ten miał 11 lat. Kurt tułał się, pomieszkując u dziadków i wujostwa. W końcu wrócił do matki. Jak głosi legenda, zdarzało mu się spać pod mostem. Nie potrafił odnaleźć się wśród rówieśników.

Odrzucony i niepotrzebny, po zakończeniu edukacji Kurt imał się różnych zajęć. Był m.in.dozorcą, a wcześniej asystentem lokalnej grupy The Melvins (odpowiadał m.in. za noszenie sprzętu i podawanie drinków). Dzięki niej poznał Krista Novoselic. To z nim założył zespół, który wkrótce miał zrewolucjonizować świat muzyki. Nirvanę.

Pierwszy longplay Nirvany ukazał się w 1989 r. Choć znalazło się na nim kilka evergreenów, dopiero kolejne wydawnictwo grupy przyniosło jej międzynarodową sławę. Prawdziwą rewolucją dla Kurta i jego Nirvany, do której w międzyczasie dołączył utalentowany perkusista Dave Grohl, okazał się wydany w 1991 r. album „Nevermind” – płyta uznana przez dziennikarzy magazynu „Rolling Stone” za najważniejszy album lat 90.

Pomimo że wytwórnia Geffen miała co do „Nevermind” niewielkie oczekiwania, premiera krążka okazała się wielkim wydarzeniem. Płyta w błyskawicznym tempie wspięła się na 1. pozycję notowania Billboard 200 (lista najlepiej sprzedających się płyt w Stanach Zjednoczonych), zastępując na niej „Dangerous” Michaela Jacksona. Telewizja MTV na okrągło emitowała teledysk do singla „Smells Like Teen Spirit”. Fani pokochali wrażliwość Kurta, on zaś z miejsca stał się mesjaszem rock’n’rolla. Stało się jasne, że Nirvana ma wszystko.

Ale status supergwiazdy zaczął przerastać Kurta. Nasilające się uzależnienia, problemy zdrowotne natury fizycznej (chroniczny ból żołądka) i psychicznej, ogromne oczekiwania fanów i presja ze strony mediów – wszystko to prowadziło do powolnej agonii jego mocno rozchwianej osobowości. Mimo to w 1993 r. Nirvanie udało się wydać kolejny znakomicie przyjęty album. Po premierze „In Utero” popularność zespołu i jego frontmana znalazła się u szczytu. Olśniewające sukcesu Nirvany przysłaniały jednak brutalną prawdę o Kurcie – 26-letni podówczas Cobain coraz bardziej uginał się pod ciężarem sławy. Były to jego ostatnie miesiące.

W marcu 1994 r. podczas pobytu w Rzymie próbował popełnić samobójstwo, połykając duże ilości leków (flunitrazepam), a następnie popijając je alkoholem. Wówczas udało się go uratować. Mimo to miesiąc później Kurt już nie żył. Zastrzelił się we własnym domu, wcześniej przyjmując dużą dawkę heroiny. Jego ciało znaleziono 8 kwietnia 1994 r. Okoliczności śmierci artysty do dziś pozostają tajemnicą, stanowiąc przedmiot wielu teorii spiskowych.

Ostatnią piosenką nagraną przez Nirvanę przed śmiercią Cobaina był utwór „You Know You’re Right”, napisany w styczniu 1994 r. Utwór ukazał się w 2002 r. zgodnie z wolą żony muzyka, Courtney Love.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.