Iggy Pop kończy 75 lat. Ciekawostki o ojcu chrzestnym punk rocka

Iggy Pop, ojciec chrzestny punk rocka, kończy 75 lat. To cud, że jeden z największych skandalistów muzyki, dożył tak sędziwego wieku. Oto kilka ciekawostek na temat nieśmiertelnego Iggy’ego!

Najbrzydsza twarz w show-biznesie

Iggy Pop to artysta, dla którego wizerunek zawsze miał znaczenie. Według nas Iggy wygląda świetnie, ale niektórzy są odmiennego zdania. W 2010 r. zajmujący się chirurgią plastyczną portal The Good Surgeon Guide opublikował ranking najbrzydszych twarzy showbiznesu. Iggy zajął w nim niechlubne pierwsze miejsce. Pomijając sens tworzenia takich zestawień, wyrażamy sprzeciw: biorąc pod uwagę liczbę hardcore’owych imprez zaliczonych przez wokalistę i przyjętych przez niego substancji, Iggy jest zakonserwowany lepiej niż Krzysztof Ibisz!

Kariera polityka

Iggy Pop wygląda trochę jak uciekinier z zakładu psychiatrycznego, a jego biografia to ciąg mało parlamentarnych upadków, wzlotów i odlotów. Mimo to niewiele brakowało, a Iggy zostałby… politykiem. W czasach szkolnych młody James Newell Osterberg (tak wokalista nazywał się zanim został Iggym) rozważał właśnie taką ścieżkę. Koniec końców wybrał nieco inne ścieżki, zostając olewającą wszystko niepokorną gwiazdą rocka i wybierając opcję Fuck The System. Szanujemy to.

Stage diving

Iggy Pop to jeden z prekursorów stage divingu, czyli skoków ze sceny wprost na ręce publiczności. Muzyk praktykował stage diving, zanim stało się to modne. Już w latach 70. był to stały element jego koncertów. Stage diving do dziś jest popularny na scenie rockowej i punkrockowej, ale niestety, czasem nie wszystko wygląda jak na filmach o gwiazdach rocka. W 2010 r. podczas występu w legendarnej Carnegie Hall w Nowym Jorku publiczność nie złapała Iggy’ego, rozstępując się i narażając 63-letniego rockmana na kontakt z podłogą. Iggy mocno się poobijał, a po wszystkim postanowił raz na zawsze odpuścić sobie stage diving. Po czymś takim trudno mu się dziwić.

Trzeba sobie radzić

Iggy Pop to jeden z największych imprezowiczów rock’n’rolla. Jak przystało na ojca chrzestnego punk rocka, Iggy’emu zdarzało się zahaczać o to, co powszechnie uważa się za menelstwo. Kiedy Iggy miał ochotę na odlot, ale nie mógł sobie pozwolić na ulubione dragi, wychodził z założenia, że trzeba sobie radzić. Legenda głosi, że któregoś razu wokalista próbował odurzyć się, całując się z gniazdkiem elektrycznym. Goszcząc niedawno w programie The Jonathan Ross Show, Iggy Pop odniósł się do tej historii, doprecyzowując, że był to zasilacz. Przy okazji zdradził, że próbował też m.in. palenia pajęczyn. Nie powiedział jednak, czy zamienił się dzięki nim w naćpanego Spider-Mana.

Idealna muzyka do masażu serca

Iggy Pop nigdy nie należał do ludzi, którzy w jakikolwiek sposób mogliby promować zdrowy tryb życia. Sam Iggy przez lata mocno katował swój organizm, ale jego muzyka może być pomocna przy ratowaniu życia innych. To nie żart. Według badań, których wyniki opublikował niedawno miesięcznik „Focus”, przebój Iggy’ego „Lust for Life” idealnie nadaje się do wykonywania masażu serca. Piosenka jest utrzymana w tempie 104 bpm (uderzeń na minutę). Masaż serca powinniśmy wykonywać w tempie ok. 100-120 uciśnięć na minutę. Utwór „Lust for Life” znalazł się na pierwszym miejscu przygotowanej przez „Focus” listy przebojów ratujących życie.

Oddaj swoje ubranie

W 2015 r. Iggy Pop wystąpił w kampanii reklamowej jednej z sieci odzieżowych. Muzyk namawiał do oddawania niechcianych ubrań do recyklingu. Nie wiemy, kto wpadł na to, żeby do spotu o takim przekazie zaangażować gościa, który znany jest z tego, że lata bez koszulki, ale lepszego ambasadora akcji nie można było znaleźć.

Nie spałem z Bowiem i Jaggerem!

Iggy Pop to enfant terrible rock’n’rolla, ale nawet pomimo jego niewyparzonej gęby i przypałowych akcji, z jakich jest znany, chyba każdy go lubi. Szczególnie bliskie relacje łączyły Iggy’ego z Davidem Bowiem, z którym Iggy w połowie lat 70. przeprowadził się do Berlina, by wspólnie spróbować wydostać się z nałogów. Był to początek bliskiej zażyłości obu muzyków. W pewnym momencie podejrzewano ich nawet o romans, ale jak podkreślał Iggy, nigdy nie łączyły go intymne stosunki z Bowiem. Nie spał też z Mickiem Jaggerem, o co również go podejrzewano. Iggy ograniczył się jedynie do wyznania, że zazdrości mu powodzenia u kobiet i chętnie zabawiłby się z jego byłą już partnerką Luciana Gimenez. „Ciekawe jak on to robi? Wydaje mi się, że jest starszy ode mnie, a mój tyłek jest tak samo jędrny jak tyłek Jaggera” – w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej gazety „Der Spiegel” wypalił zazdrosny Iggy.

Emerytura? Nie tak szybko

W 2016 r. Iggy Pop wydał album „Post Pop Depression”, który nagrał wspólnie z Joshem Hommem z grupy Queens of the Stone Age. Krótko po premierze płyty Iggy wspominał, że rozważa odejście na muzyczną emeryturę. Nic takiego jak dotąd się jednak nie stało. W 2019 r. ojciec chrzestny punk rocka zaskoczył nas kolejnym albumem. „Free” to już osiemnasty longplay w jego dorobku. Czy ostatni? Z Iggym nigdy nic nie wiadomo.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.