Horrory o nawiedzonych domach. Wchodzicie na własną odpowiedzialność

Domy, w których straszy, to stary jak świat leitmotiv wykorzystywany przez twórców filmów grozy. Opuszczone, nawiedzone miejsca zawsze budzą niepokój. Tym razem przygotowaliśmy dla was listę horrorów bazujących na tym sprawdzonym motywie, ale uprzedzamy – wchodzicie na własną odpowiedzialność!

Delirium (2018); reż. A. Alleka

Główny bohater opuszcza zakład dla psychicznie chorych i wprowadza się do odziedziczonej przez niego posiadłości. Wkrótce w domu zaczynają dziać się zaskakujące rzeczy. Bardzo dobry film z elementami horroru i psychologicznego thrillera ukazującego ciemną stronę ludzkiej psychiki. Naprawdę warto zobaczyć.

Inni (2001); reż. A. Amenábar

Lata 40. Wyczekująca powrotu męża Grace mieszka z dwójką dzieci w ponurej posiadłości na odludziu. W domu zaczynają dziać się niepokojące rzeczy – dzieciaki rozmawiają z nieistniejącymi postaciami, a jakby tego było mało, dom nocą wydaje dziwne dźwięki. Grace nie jest pewna, czy traci rozum, czy może jej dom jest nawiedzony. Jak w każdym filmie grozy, sprawdza się ten drugi scenariusz, co oznacza, że Grace nie będzie miała lekko.

W mroku pod schodami (1991); reż. W. Craven

Główny bohater, nastoletni Fool, z grupą znajomych zakrada się do starego opuszczonego domu. Być może tez kiedyś szukaliście przygód w ten sposób, ale na pewno nie trafiliście na tak złą miejscówkę, jak małolaty z filmy Cravena. Po pewnym czasie okazuje się, że dom, który sobie upodobali, wcale nie jest taki pusty. Niezły i całkiem klimatyczny film na wieczór.

Obecność (2013); reż. J. Wana

Film, który stał się klasyczny już w dniu premiery. Dzięki niemu prawie każdy dowiedział się o małżeństwie świeckich egzorcystów: Lorraine i Edzie Warrenach. Główni bohaterowie to rodzina Perronów, która wprowadza się do pewnego ogromnego domu. Początkowo wszystko układa się znakomicie. Wkrótce jednak rodzina zaczyna odczuwać obecność tajemniczej siły. Tak, ona naprawdę tam jest. I nie da się tak łatwo wypędzić…

Dom na przeklętym wzgórzu (1959); reż. W. Castle

Horror Williama Castle’a choć nie jest pierwszym filmem o nawiedzonym domu, zapoczątkował całą serię filmów o takiej właśnie tematyce. „Dom na przeklętym wzgórzu” doczekał się wielu remake’ów, ale jego wersja z 1959 r. niewiele się zestarzała. Głównym bohaterem jest milioner, który zaprasza na przyjęcie urodzinowe swojej żony pięcioro nieznajomych. Mężczyzna oferuje im po 10 tys. dolarów, jeśli odważą się spędzić całą noc w nawiedzonym domu. Pazerność okazuje się złym doradcą. Dom naprawdę jest nawiedzony. Nie chcielibyście w nim nocować za żadne pieniądze.

Zemsta po latach (1980); reż. P. Medak

Głównym bohaterem filmu jest pewien kompozytor, który wynajmuje opuszczoną posiadłość po śmierci córki i żony. Po pewnym czasie odkrywa, że coś lub ktoś próbuje się z nim skontaktować. Bardzo dobry film grozy. To, jak dobrze twórcy filmu wykorzystali klasyczne chwyty, jak skrzypienie podłogi czy powiewająca na wietrze zasłona, robi wrazenie. I naprawdę potrafi zmrozić krew w żyłach!

Dom (1986); reż. S. Miner

Solidny horror z elementami komedii. Bohaterem filmu jest pisarz Roger, który dziedziczy dosyć niezwykłą posiadłość po samobójczej śmierci ciotki. Próbuje tam odnaleźć spokój i dokończyć powieść. Nic z tego. Duch zmarłej ciotki każe mu uciekać, a kolejne widma objawiają się Rogerowi w hardcore’owych okolicznościach. Wolelibyście zapożyczyć się w banku na milion lat niż dostać taki spadek. Serio.

https://www.youtube.com/results?search_query=dom+horror

Dziewiąta sesja (2001); reż. B. Anderson

Właściciele firmy zajmującej się usuwaniem azbestu otrzymują zlecenie oczyszczenia i konserwacji domu psychiatrycznego. Bohaterowie podejmują się niemal niemożliwego: twierdzą, że uporają się z zadaniem w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Pięcioosobowa ekipa rozpoczyna prace w ogromnym kompleksie. Krótki czas na wykonanie zlecenia to jedno, ale niepojące wydarzenie na pewno nie ułatwiają zadania. To miejsce trzeba było omijać szerokim łukiem!

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV