Horrory folkowe. Strach w ludowym wydaniu

Folk nie wydaje się czymś szczególnie złowrogim. Spokojna muzyka, konserwatywny sposób ubierania się – jeśli z tym kojarzycie folk, koniecznie musicie zobaczyć te filmy. Kiedy prastare wierzenia i religie na warsztat biorą twórcy horrorów, możecie mieć pewność, że nie będzie zmiłuj. Oto kilka dowodów!

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii (2015); reż. R. Eggersa

Nowa Anglia, lata 30. XVII w. William i Katherine wiodą przeciętne życie wraz z piątką dzieci. Niespodziewanie ich nowo narodzony syn znika, a plony zaczynają gnić. Wtedy pewna mroczna siła sprawia, że członkowie rodziny zwracają się przeciwko sobie, a sielanka zamienia się w prawdziwy koszmar.

Noc demona (1957); reż. J. Tourneur

Dr. John Holden przyjeżdża do Londynu na paranormalno-psychologiczne sympozjum, którego celem jest zdemaskowanie lidera kultu satanistycznego Juliana Karswella. Naukowiec nie wierzy w moc Karswella, dlatego też łatwo zgadza się na zatrzymanie w jego posiadłości. To okazuje się bardzo złą decyzją. Jedno jest pewne: „Noc demona” nie pozwoli wam zasnąć.

https://www.youtube.com/watch?v=yypq59bsFKs

Miasto umarłych (1960); reż. J. L. Moxey

Studentka namówiona przez swojego profesora historii udaje się na wieś do jego rodzinnej miejscowości Whitewood w stanie Massachusetts, aby w ramach zaliczenia odszukać dokumenty potrzebne do badań nad czarną magią. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy dziewczyna spotyka tajemnicze kobiety planujące… złożyć ją na stosie w ramach ofiary dla Szatana (sic!). Dalej jest jeszcze ciekawiej. Łapcie!

Rytuał (2017); reż. D. Bruckner

Czwórka dawnych przyjaciół, którzy ostatnio rzadko się widują, wybiera się do Szwecji na wędrówkę po górach. Wyprawa mogłaby okazać się kolejną niewiele znaczącą wycieczką, gdyby nie to, że bohaterowie trafiają do miejsca, w którym odbywa się dość makabryczny ludowy rytuał. Naprawdę polecamy!

Midsommar. W biały dzień (2019); reż. A. Aster

Paczka studentów w czasie wakacji odwiedza całkowicie odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Ma być chill, hippisowska atmosfera i narkotyczny odjazd, ale wioska nie jest tym, czym się wydaje. Ludowe praktyki miejscowych z czasem stają się coraz bardziej przerażające. Zaczyna się rozpaczliwa walka o przetrwanie, a wszystko to w biały dzień. Według nas to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat. Nie polecamy jednak zbyt wrażliwym osobom. Film jest na tyle mocny, że można się zrazić do jakichkolwiek folkowych klimatów.

Z lasu (2015); reż. C. Hardy

Adam zajmuje się ochroną przyrody. Bohater w ramach pracy wraz rodziną zostaje wysłany do Irlandii, gdzie ma zamieszkać w starym domu w środku ogromnego lasu. Brzmi jak dobry slasher, ale nie tym razem. Od samego początku pobytu miejscowi opowiadają Adamowi pewne ludowe irlandzkie legendy i ostrzegają przed nieznanym złem ukrywającym się w lesie. Jest się czego bać!

Kult (2006); reż. N. LaBute

Szeryf Edward Malus (w tej roli znakomity Nicolas Cage) kilka lat temu niechcący przyczynił się do śmierci pewnej dziewczynki. Pewnego dnia jego była dziewczyna prosi go o pomoc w odnalezieniu córki. Śledztwo prowadzi szeryfa na niewielką wyspę. Mężczyzna odkrywa, że na wyspie odbywają się osobliwe okultystyczne seanse, a ich osobliwi uczestnicy oddają cześć pogańskim bóstwom. Możecie się domyślić, że lokalsi nie są zbyt przyjaźni. Uwierzcie nam, że lepiej byłoby trafić do Nowej Huty czy na inne Bałuty niż na ich wyspę.

Wąż i tęcza (1988); reż. W. Craven

Najczęściej wykorzystywany przez twórców horrorów jest folklor anglosaski, ale jak się okazuje, folk rodem z Haiti też może być świetnym kontekstem dla filmu grozy, co filmem „Wąż i tęcza” udowodnił niezawodny Wes Craven. Na zlecenie dużego koncernu farmaceutycznego niestrudzony podróżnik Dennis Allan udaje się na Haiti, by tam dowiedzieć się więcej o tajemniczym proszku, który zapewnia ludziom nieśmiertelność. Misja od początku wydaje się szalona, a obłęd narasta z każdą kolejną minutą filmu. Film z drugim dnem i dusznym, środkowoamerykańskim klimatem. Warto obejrzeć.

Demon (2015); reż. M. Wrona

Przygotowując zestawienia z horrorami, rzadko polecamy polskie filmy, ale tym razem jest ku temu znakomita okazja. „Demon” Marcina Wrony to film wyjątkowy pod wieloma względami. I nie chodzi wyłącznie o tragiczny kontekst (Wrona popełnił samobójstwo podczas festiwalu, na którym pokazywany był „Demon”), a o geniusz, jaki z każdą minutą filmu staje się coraz bardziej widoczny. Film na początku wydaje się nawet zabawny, choć coś dziwnie niepokojącego od pierwszych scen wisi w powietrzu. Pokazany w filmie ślub w iście polskim wydaniu zmienia się w koszmar, gdy na jaw wychodzą przerażające fakty. Upiory z zaświatów i opętania, a wszystko to w rodzimym, słowiańskim duchu przedstawione ze smakiem i mistrzowską finezją, do tego w bezpretensjonalnie romantycznym wydaniu. Ten film po prostu trzeba zobaczyć!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.