Horrory azjatyckie. Najstraszniejsze filmy z Dalekiego Wschodu

Kino azjatyckie różni się od tego, do czego przyzwyczajony jest przeciętny Europejczyk. Dzięki charakterystycznemu klimatowi i minimalistycznym środkom wyrazu filmy grozy z Dalekiego Wschodu potrafią nieźle przestraszyć. Oto horrory rodem z Azji, które nie pozwolą wam zasnąć!

The Ring (1998); reż. H. Nakata

Flagowa pozycja wśród azjatyckich filmów grozy. Głośny film, który śmiało można już nazwać kultowym. Główna bohaterka postanawia zbadać tajemnicę niebezpiecznej kasety wideo. Każdy, kto obejrzy jej zawartość, ginie w tajemniczych okolicznościach… Dalej mamy ducha dziewczynki i tajemniczą studnię… Część z was może kojarzyć amerykański remake „The Ring”. My jednak polecamy japoński pierwowzór, dla wielu jedyną słuszną wersję tego filmu.

Kląta Ju-On (2002); reż. T. Shimizu

Młoda wolontariuszka trafia do domu owianego złą sławą. Według historii mieszkała w nim kiedyś rodzina i doszło do tajemniczej zbrodni. Jak możemy się domyślić, w budynku zaczyna straszyć. Naprawdę bardzo dobry film, który przy wykorzystaniu minimalistycznych środków potrafi konkretnie przerazić. Jest w nim wszystko, co powinno znaleźć się w azjatyckim horrorze, a nawet jeszcze więcej. Po jego obejrzeniu na pewno łatwo nie zaśniecie.

The Hoost: Potwór (2006); reż. J. Bon

Tym razem horror z przymrużeniem oka stanowiąca wariację na temat „Szczęk” Stevena Spielberga. Koreańsko-japońska produkcja opowiada o przerażającym stworze zamieszkującym rzekę w Seulu, który zaczyna terroryzować nabrzeże…

Telefon (2002); reż. A. Byeong-ki

Po tym, jak Ji-Won nabywa nowy telefon komórkowy, młodsza córka jej przyjaciół, Yeong-ju, przykłada telefon do ucha i natychmiast zaczyna krzyczeć. To dopiero początek serii niecodziennych zdarzeń związanych z telefonem Ji-Won. Dziewczynka wkrótce odkrywa, że ludzie, którzy mieli ten numer wcześniej, nie skończyli dobrze. Po obejrzeniu tego filmu dwa razy zastanowicie się, zanim odbierzecie jakikolwiek telefon. Gwarantujemy.

Dark Water (2002); reż. H. Nakata

Japoński klasyk, który jak wiele azjatyckich filmów grozy, po latach doczekał się amerykańskiego remake’u. Samotna matka mieszka z 6-letnią córką w dość posępnym bloku, wyglądającym jak azjatycka odpowiedź na siermiężne, betonowe wielkie płyty rodem z PRL-u. Okazuje się, że nad jej mieszkaniem doszło niegdyś do tragedii, co w praktyce oznacza, że przemiła Japonka z uroczą córeczką nie będą miały lekko. Mocny film z zaskakującym zakończeniem. Naszym zdaniem arcydzieło.

Oko (2002); reż. O. Pang Hung

Tym razem coś z Tajlandii. Młoda, niewidoma skrzypaczka po przeszczepie rogówki zaczyna dostrzegać dziwne istoty. Nie wszystkie z nich są przyjazne, co pewnie specjalnie was nie zaskoczy. Zdesperowana dziewczyna próbuje ustalić, kim była dawczyni rogówki, której wspomnienia teraz widzi. Prawda okazuje się koszmarem.

Shutter: Widmo (2004); reż. M. Ochiai

Fotograf Ben i jego żona potrącają nieznajomą kobietę, której ciało nagle znika. Wkrótce na zdjęciach wykonanych przez mężczyznę pojawiają się tajemnicze kształty (znany azjatycki motyw). „Shutter – Widmo” to jeden z najlepszych filmów gatunku.

Pulse (2001); reż. K. Kurosawa

Kiedy Kurosawa, reżyser filmów wybitnych, bierze się za gatunek, jakim jest horror, możemy być pewni, że otrzymamy film wyjątkowy. W „Pulse” napięcie i strach to narzędzia artystycznej wypowiedzi. Film jest filmem o tyle unikatowym, że łączy w sobie konwencje j-horrorów, techno-horrorów i zarazem wizjonerskie kino awangardowe. Polecamy!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.