Gitara Kurta Cobaina ze „Smells Like Teen Spirit” sprzedana. Cena zwala z nóg

Ceny gitar potrafią przyprawić o zawrót głowy, ale ta gitara to zupełnie inna kategoria. Fender Mustang, na którym Kurt Cobain zagrał w teledysku do „Smells Like Teen Spirit”, sprzedał się za 4,5 mln dolarów.

Ta gitara to nierozerwalna część historii rocka. Kurt Cobain zagrał na niej szalony koncert w szkolnej sali sportowej dla bandy amerykańskich dzieciaków i cheerleaderek w sukienkach z anarchistycznymi motywami, który posłużył za obraz do „Smells Like Teen Spirit”. Teledysk okazał się jednym z najpopularniejszych klipów lat 90.

Gitara Kurta z pamiętnego teledysku, czyli przepiękny, błękitny Fender Mustang, ostatnio trafiła pod młotek. Cena wywoławcza wyniosła 600 tys. dolarów. Wydawało nam się, że to dużo, ale najwyraźniej nie doszacowaliśmy jej wartości. Firma Julien’s Auctions, która obsługiwała sprzedaż instrumentu, poinformowała, że gitara ostatecznie poszła za 4,5 miliona dolarów (sic!).

Chętnych na kupno gitary nie brakowało. Do Hard Rock Cafe w Nowym Jorku, gdzie odbyła się licytacja, zjechali kolekcjonerzy z całego świata. Najwięcej był w stanie zapłacić amerykański biznesmen Jim Irsay i to jego kolekcję zasili jeden z najdroższych instrumentów w historii. Część z pieniędzy, jakie postanowił wydać Irsay, zgodnie z wolą rodziny Kurta trafi na konto jego fundacji Kicking The Stigma wspierającej osoby z zaburzeniami psychicznymi.

– Jestem zachwycony, że mogę zachować dla siebie i chronić kolejny zabytek amerykańskiej kultury, który zmienił sposób, w jaki patrzymy na świat – komentuje Irsay.

Nowy właściciel gitary dodaje: „Fakt, że część z kwoty zakupu wesprze nasze wysiłki związane z przełamywaniem tabu związanego ze zdrowiem psychicznym, sprawia, że ten zakup znaczy dla mnie jeszcze więcej”.

Gitara zmieniła właściciela po raz pierwszy w historii.

W swoim ostatnim wywiadzie dla „Guitar World” Kurt tak mówił o błękitnym Fenderze Mustangu: „Jestem leworęczny i nie jest mi łatwo znaleźć wysokiej jakości gitarę dla leworęcznych w rozsądnej cenie. Ze wszystkich gitar świata moją ulubioną jest Fender Mustang. Mam dwie takie gitary”.

Oprócz gitary Kura Cobaina pod młotek trafiły również tokeny NFT związane z teledyskiem „Smells Like Teen Spirit”, w tym token pasiastego swetra Kurta w kolorze zgniłej zieleni. Trudno oprzeć się wrażeniu, że legendy muzyki rockowej są trochę jak święci – i pewnie jeszcze nie jedna rockowa relikwia trafi w przyszłości pod młotek. Czy to źle? Nie nam oceniać.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.