Corey Taylor narzeka na streaming i chwali Larsa Ulricha

Wraz z pojawieniem się serwisów streamingowych branża muzyczna przeszła rewolucję. Corey Taylor, wokalista Slipknot, nie ma wątpliwości, że najwięksi gracze w streamingu zdzierają z artystów. Chwali też Larsa Ulricha, który zwracał na to uwagę, zanim stało się to modne.

Cyfrowa sprzedaż muzyki to temat, który od lat wzbudza ogromne emocje wśród wydawców, a przede wszystkim muzyków. Kiedyś niezłą aferę serwisowi Napster urządził sam Lars Ulrich. Perkusista Metalliki w 2000 r. wytoczył proces platformie, głośno mówiąc o tym, że na rozpowszechnianiu muzyki online korzysta każdy oprócz samych artystów.

W czasach świetności Napstera, kiedy jeszcze nie znaliśmy Spotify, Tidala, Deezera i innych współczesnych serwisów streamingowych, Lars za swoją postawę spotkał się z hejtem. Złośliwi do dziś wypominają mu, że jest pazernym januszem, który liczy każdy grosz.

Co na to Corey Talor?

– Doskonale pamiętam, jak każdy dla zasady wieszał na nim psy. Ale miał rację na wielu pieprzonych poziomach – stwierdził frontman Slipknot, goszcząc w popularnym podcaście „Wild Ride! With Steve-O”. – To przerażające. Zastanawiam się, jak ci ludzie mogą teraz z tym żyć. Lars wiedział. Po prostu dobrze wiedział, w jakim to wszystko idzie kierunku.

Taylor przyznał, że sam korzysta ze streamingu, choć woli klasyczne rozprowadzanie muzyki.

– Stara szkoła: kupujesz album, oglądasz okładkę, czytasz teksty – tak wokalista chciałby, by fani obcowali z jego muzyką.

– To trochę dziwne i trudne, bo dziś trudno zorientować się, które z tych pieprzonych serwisów streamingowych rzeczywiście rekompensują wykonawcom to, że z nich zdzierają – przyznał Taylor. – Dla mnie liczy się to, że ludzie słuchają mojej muzyki. Jestem pogodzony z faktem, że są platformy, które dokręcają nam śrubę. Dopóki prawo na poważnie nie będzie tego wymuszać, co stało się za Trumpa, w co nie mogę, k***a, uwierzyć, będą w ten sposób na nas zarabiać. I tak próbują się od tego odwoływać. Nie sądzę, żeby to przeszło. Podniosą stawki, a artyści znów będą w stanie żyć ze swoich nagrań.

Trudno nie zgodzić się z Taylorem. Podczas gdy kiedyś sprzedaż muzyki stanowiła podstawowe źródło dochodów artystów, dziś liczą się przede wszystkim koncerty – przynajmniej na scenie rock/metal. Pandemia pokazała, że taki stan rzeczy stawia kapele w bardzo trudnym położeniu – i że zmiany rzeczywiście są potrzebne.

CZYTAJ TEŻ: PLANY SLIPKNOT NA 2021: TRASA I NOWY ALBUM

Przypomnijmy: Slipknot ma wystąpić w Polsce 13 sierpnia w Trójmieście. W roli supportu pojawi się doskonale znana polskiej publiczności ukraińska formacja Jinjer. Sierpniowy koncert, który pierwotnie miał odbyć się w ubiegłym roku, zorganizuje agencja Knock Out Productions.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.