Code Orange o scenie metalowej. „Potrzeba więcej myślenia do przodu”

Scena metalowa nie jest łatwym polem do działania dla świeżych kapel. Doświadczyła tego kapela Code Orange. Autorzy jednego z najlepszych albumów wydanych w tym roku dostrzegają w środowisku metalheadów niechęć do młodych zespołów.

Code Orange to najmocniejszy zespół w katalogu Roadrunner Records, zespół w bezkompromisowy sposób łączący hardcore’owe korzenie z inspiracjami Converge i Nine Inch Nails. Choć mają podpisany kontrakt z majorsem, niepokorne dzieciaki z Pittsburgha funkcjonują na własnych zasadach. Najlepszym przejawem ich nieprzejednanej postawy jest wydany w marcu album „Underneath” – bezczelny, nieprzewidywalny, odważny artystycznie, pełen zaskakujących eksperymentów i zarazem mocno zapadający w pamięć.

O Code Orange robi się coraz głośniej, ale grupa wciąż funkcjonuje na zapleczu metalowej ekstraklasy. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Metal Hammer” zespół podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat sceny metalowej, które nie są zbyt optymistyczne dla świeżych kapel.

CZYTAJ TEŻ: NAJWAŻNIEJSZE PŁYTY WYDANE W 2020 #ROCK/METAL

– Kocham metal, ale potrzeba więcej myślenia do przodu – zauważa Reba Meyers, wokalistka i gitarzystka Code Orange. – Oczekuje się, żeby był to najbardziej myślący do przodu gatunek. Ja z kolei uważam, że w tej chwili jest daleko za innymi.

– Kiedy patrzysz na line-up każdego większego festiwalu metalowego, headlinerami są kapele z lat 90. – tłumaczy Meyers. – Jeśli natomiast spojrzysz na imprezy takie, jak Coachella, headlinerami są współcześni wykonawcy. Być może organizatorzy festiwali powiedzą: „Okej, ale nowe kapele nie mają wystarczającej liczby fanów”. Z tym że nie chodzi o nich, chodzi o cały przemysł muzyczny. Jeśli pewne rzeczy przedstawiasz jako małe, będą postrzegane jako małe. Duże zależy tu od postrzegania.

W podobnym tonie wypowiada się perkusista Code Orange Jami Morgan.

– To, co w metalu jest wspaniałe, to lojalni fani i zespoły, które utorowały tej muzyce drogę i wciąż robią przełomowe rzeczy. Ale czy są jakieś nowe zespoły, które zaliczane są do tych największych? Nie. A czy np. w rapie czy jakimkolwiek innym gatunku nowi ludzie są dużymi graczami? Na sto procent – dodaje Morgan.

Czy rzeczywiście scena metalowa jest zapatrzona w przeszłość? Nie podejmujemy się oceny, zwłaszcza że zasady jej funkcjonowania zmieniają się na naszych oczach. Jedno jest pewne: fani wciąż najbardziej interesują się uznanymi markami. Są jednak młodsze zespoły, które zbliżają się do pozycji weteranów, by wspomnieć o takich kapelach, jak Gojira czy Kvelertak. Code Orange z pewnością również będą mieli swój czas.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.