Odeszli w 2017 r. Wspominamy zmarłych artystów

To nie był łatwy rok dla sceny rockowo-metalowej. Odeszło wielu wspaniałych artystów. Chester Bennington, Chris Cornell – to zaledwie dwie wielkie postaci, których już z nami nie ma. Wspominamy gwiazdy ciężkich brzmień, które zmarły w 2017 r.

Zanim rok 2017 na dobre się rozpoczął, odszedł George Michael. Nieoczekiwana wiadomość o jego śmierci, która obiegła świat w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2016 r., była początkiem feralnej serii.

Niedługo później, 22 stycznia, zmarł Jaki Liebzeit, współzałożyciel i perkusista krautrockowej formacji Can. Jako przyczynę zgonu podano nagłe zapalenie płuc.

„Odszedł we śnie, w otoczeniu swoich bliskich” – dzień po śmierci Liebzeita informował zespół. – „Ogromnie będzie nam go brakować”.

Kilka dni później świat żegnał już kolejną legendę. 31 stycznia manager Johna Wettona, basisty takich grup, jak King Crimson, UK czy Asia, poinformował o śmierci artysty. Tym razem przyczyną zgonu był rak jelita grubego, z którym Wetton zmagał się od ponad 2 lat. Pomimo walki z chorobą i zaawansowanej chemioterapii legendarny basista latem 2017 r. planował wrócić na scenę. Niestety, tak się nie stało. Miał 67 lat.

W marcu 2017 r. żegnaliśmy kolejną legendę. Dokładnie 18 marca wiadomość o śmierci Chucka Berry’ego podała policja stanu Missouri.

„Wzorowali się na nim The Beatles, The Rolling Stones i wiele innych legend, jego utwory to kamienie milowe muzyki rockowej. Odszedł Chuck Berry, ojciec rock’n’rolla” – pisaliśmy, żegnając Berry’ego.

W tym roku Chuck Berry miał wydać nowy album, pierwszy longplay od blisko czterech dekad. Teraz już wiemy, że album ostatecznie się nie ukaże. Chuck Berry miał 90 lat.

Tak podeszłego wieku nie dożył Chris Cornell, którego śmierć była dla nas szokiem. Głos Soundgarden i Audioslave miał 52 lata. Zmarł 18 maja, popełniając samobójstwo w pokoju hotelowym po koncercie w Detroit.

„Niesamowicie utalentowany. Niesamowicie młody. Niesamowicie będzie go brakować” – na wiadomość o śmierci Cornella zareagował Jimmy Page, gitarzysta Led Zeppelin.

„Kocham cię, bracie” – wokalistę opłakiwał Tom Morello, który z Cornellem występował w Audioslave. Jak przyznał, krótko przed śmiercią rozmawiał z Cornellem o powrocie supergrupy. Jego zdaniem wokalista nie okazywał oznak wewnętrznych problemów. Te jednak targały nim od dawna.

Ze swoimi demonami Cornell walczył, zażywając liczne leki. Raport toksykologiczny wykazał, że w momencie śmierci w jego ciele znajdowały się lorazepam, nalokson i inne substancje. Mimo to lekarz sądowy hrabstwa Wayne, na którego terenie znajduje się Detroit, orzekł, że żaden z wymienionych środków w sposób bezpośredni nie przyczynił się do śmierci artysty.

Cornell osierocił trójkę dzieci. 25 września wokalista został oficjalnie uhonorowany nagrodą Kawalera praw człowieka za działalność na rzecz ofiar klęsk humanitarnych oraz „The Promise” – swój ostatni utwór.

Dwa miesiące po Chrisie Cornellu – w dniu jego urodzin, 20 lipca – odszedł inny wielki głos rocka ostatnich dwóch dekad. Wieść o śmierci Chestera Benningtona, którą przekazał serwis TMZ, wstrząsnęła środowiskiem rockowo-metalowym. Podobnie jak Chris Cornell, Chester Bennington również popełnił samobójstwo – i podobnie jak on, zręcznie kamuflował swoje problemy.

Chester Bennington walczył ze swoimi demonami, od czasu do czasu wspominając o nich w wywiadach. Upust emocjom dał, kiedy fani atakowali najnowszy album Linkin Park (krążek ukazał się 19 maja 2017 r. – red.).

„Okej, pieprzyć ich. Nie potrzebujemy takich fanów” – mówił o hejterach zarzucających Linkin Park komercję i zbyt niski ukłon w stronę popu. Jego reakcja na hejt była jak pęknięcie skorupy, skrywającej prawdziwy wulkan negatywnych emocji.

Ale Chester do ostatnich dni pozostawał pogodny. Nic nie zwiastowało tragedii, do jakiej miało dojść 20 lipca na terenie posiadłości wokalisty w kalifornijskim Palos Verdes. Zachowanie Benningtona nawet na filmie nagranym kilkanaście godzin przed popełnieniem przez niego samobójstwa (film na Twitterze opublikowała żona artysty – red.) nie zdradzało żadnych oznak depresji. Chester był zbyt dobrym aktorem i nie dał sobie pomóc.

Śmierć muzyka wywołała lawinę komentarzy i pogłębioną refleksję na temat depresji.

– Nie jestem osobą, która zmaga się z depresją, nie mogę więc tego zrozumieć. Jeśli jednak znasz kogoś, kto ma problemy z uzależnieniem lub depresją, to naprawdę poważna rzecz. Zawsze upewnij się, że takie osoby wiedzą, że jesteś obok. Powinniśmy się nawzajem wspierać – w kontekście śmierci Benningtona wypowiadał się Tom Morello, obecnie gitarzysta Prophets of Rage.

Chester miał 41 lat.

Także w ostatnich dniach żegnaliśmy legendy. 2 października odszedł Tom Petty, dzień wcześniej doznając rozległego ataku serca.

Petty miał 66 lat. Do końca pozostawał aktywny koncertowo. Swoją ostatnią trasę zakończył 25 września, grając w Los Angeles. Kolejny występ miał dać 8 listopada w Nowym Jorku. Dziś już wiemy, że wokalista Heartbreakers nigdy więcej nie pojawi się na scenie.

Kolejna legenda, którą żegnaliśmy w tym roku (mamy nadzieję, że ostatnia), to George Young, starszy brat Malcolma i Angusa Younga, producent wczesnych albumów AC/DC.

„Z żalem zawiadamiamy o odejściu naszego ukochanego brata i mentora George’a Younga. Bez jego pomocy i wsparcia nie byłoby AC/DC” – George’a Younga żegnali członkowie AC/DC.

George Redburn Young urodził się 6 listopada 1947 r. W latach 1963-1969 był członkiem popularnego wówczas zespołu The Easybeats. Jako producent współtworzył brzmienie wczesnych płyt AC/DC, na krótko zajmując również w zespole miejsce gitarzysty basowego. Ostatnim albumem, który wyprodukował dla zespołu, był „Stiff Upper Lip” z 2000 r.

fot. Stefan Brending (CC BY-SA 3.0)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.