God Is An Astronaut: „Muzyka instrumentalna jest zdecydowanie bardziej niszowa” – wywiad

God Is An Astronaut to weterani gatunku post rock. Irlandzka grupa w sierpniu zawitała do polski na trzy koncerty, a lider zespołu, Torsten Kinsella, opowiedział nam o nowym albumie „Embers”, graniu dla fanów ekstremalnego metalu oraz blaskach i cieniach w byciu muzykiem.

Nazwa waszego zespołu została zainspirowana filmem „Nightbreed”. Jakie filmy zrobiły na Tobie ostatnio wrażenie?

Torsten Kinsella: W 2001 roku obejrzeliśmy film Clive’a Barkera o tytule „Nightbreed” (polski tytuł to „Nocne plemię” przyp. red). Cytat jednej z postaci w tym filmie brzmiał: „Bóg jest astronautą, a Oz jest nad tęczą”, co skróciliśmy do „Bóg jest astronautą”.
Natomiast filmy, które mi się podobały w tym roku to „Furiosa: Saga Mad Maxa” i „Ciche miejsce: Dzień pierwszy”.

Wróciliście do Polski w sierpniu na trzy koncerty. Jak postrzegacie koncerty w Polsce przez te dwadzieścia lat działalności?

Torsten Kinsella: Zawsze bardzo lubiliśmy grać w Polsce. Nasi fani zawsze byli bardzo wspierający i przyjaźni.

W sierpniu zagraliście również na Brutal Assault w Czechach. To nie jest wasz pierwszy występ na tym festiwalu, ale jak czujecie się grając przed fanami ekstremalnego metalu?

Torsten Kinsella: Kiedy graliśmy na tym festiwalu po raz pierwszy, pamiętam, że myślałem, że nie pójdzie dobrze. Jednak publiczność naprawdę cieszyła się naszą muzyką i cieszymy się, że mogliśmy tam powrócić.

Wasz najnowszy album nosi tytuł „Embers”. Czy praca nad nim różniła się od poprzednich wydawnictw?

Torsten Kinsella: Każde wydawnictwo jest wyjątkowe, wiążą się z nim określone cele i wyzwania. Ta płyta zawiera więcej instrumentów etnicznych i akustycznych, co stanowiło wyzwanie, ale bardzo nam się podobało. Muzyka wymagała bardziej szczegółowej produkcji niż po prostu uchwycenia brzmienia na żywo. Ten album jest również dedykowany pamięci ojca mojego i Nielsa (basisty zespołu przyp. red), który zmarł w listopadzie ubiegłego roku.

Czy uważasz, że muzyka instrumentalna jest bardziej wymagająca dla słuchacza niż muzyka z tekstami?

Torsten Kinsella: To tak naprawdę zależy od słuchacza. Większość ludzi jest przyzwyczajona do muzyki z wokalem, więc muzyka instrumentalna jest zdecydowanie bardziej niszowa.
Dla tych, którzy cenią subtelności i niuanse, w muzyce instrumentalnej jest wiele do odkrycia. Zmiany tonu, dynamiki i innych elementów mogą być bardzo ekspresyjne, jeśli jesteś na nie otwarty. To tak, jakby czytać między wierszami, gdzie emocje są surowe, niefiltrowane i tylko czekające na odczucie.
Muzyka instrumentalna może być niesamowicie potężna, ponieważ oferuje więcej miejsca na osobistą interpretację. Zachęca słuchaczy do połączenia się z własnymi doświadczeniami i emocjami, często docierając do tych części nas, których same słowa nie są w stanie oddać.

Jako God Is An Astronaut wydajecie albumy dość często. Czy uważasz, że obecnie konieczne jest ciągłe utrzymywanie uwagi słuchaczy nową muzyką?

Torsten Kinsella: Ostatnio wydajemy nowy materiał co trzy lata, w porównaniu do co dwóch lat wcześniej w naszej karierze. Teoretycznie produkcja wysokiej jakości muzyki rocznie może lepiej radzić sobie na platformach streamingowych. Jednak obecnie nie możemy tak często dostarczać pełnometrażowego albumu. W przyszłości możemy rozważyć wydanie EP-ek.
Rynek muzyczny się zmienił, a w dzisiejszym nasyconym środowisku bycie poza zasięgiem wzroku często oznacza bycie poza umysłem odbiorcy. Obecny stan branży jest niepokojący. Serwisy streamingowe znacznie nie dopłacają twórcom muzyki i przygnębiające jest to, że badają sztuczną inteligencję, aby zastąpić prawdziwą muzykę w pogoni za zyskiem. Usługi te stanowią obecnie większe zagrożenie niż duże wytwórnie sprzed lat 2000 lub problemy z piractwem na początku lat 2000.
Te korporacje kontrolują, co jest słyszane, a co nie, co sprawia, że niemal niemożliwe jest organiczne dotarcie do naszych fanów na platformach takich jak Spotify.

Kiedy pomyślałeś, że gatunek „post-rock” jest zdecydowanie za mały dla Ciebie?

Torsten Kinsella: Moim zdaniem muzyka nie powinna polegać na trzymaniu się sztywnych konwencji gatunkowych. Powinna odzwierciedlać osobowość artysty i wyjątkową perspektywę tworzonej sztuki. Nigdy nie tworzyliśmy muzyki, aby pasowała do określonego gatunku. Po prostu podążamy za tym, co przychodzi naturalnie i co najlepiej pasuje do materiału, który napisaliśmy.

Co jest najlepsze, a co najbardziej męczące w byciu muzykiem?

Torsten Kinsella: Pisanie muzyki jest zarówno przyjemne, jak i oczyszczające. Występowanie na żywo jest również przyjemnością, chociaż podróżowanie może być wyczerpujące, a pokonywanie długich dystansów z małą ilością snu jest niebezpieczne dla zdrowia. Finansowo przemysł muzyczny jest trudny; serwisy streamingowe płacą artystom bardzo mało, a koszty tras koncertowych znacznie wzrosły, co utrudnia wielu zespołom osiągnięcie odpowiedniego zysku. Bukowanie koncertów stało się bardzo wymagające, a wraz ze wzrostem cen biletów przyciąganie dużej publiczności staje się coraz trudniejsze. W rezultacie granie bardziej ekskluzywnych koncertów wydaje się być najbardziej realną opcją.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.