Świat żegna Elżbietę II, monarchinię Zjednoczonego Królestwa, ikonę popkultury i jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Królowa miała słabość do dobrej muzyki. Oto odznaczeni przez nią rockmani!
8 września 2022 r. odeszła z tego świata jedna z najbardziej ikonicznych postaci w historii. Królowa Elżbieta II była kimś więcej niż monarchinią. W czasie swoich trwających 70 lat rządów stała się osobowością rozpoznawalną przez każdego mieszkańca globu oraz ikoną popkultury. W dniu pożegnania nieodżałowanej królowej wspomina ją również świat muzyki rockowej. Wydawać by się mogło, że rozrywkowa, zbuntowana i często bardzo kontrowersyjna konwencja tego gatunku w żadnym razie nie pasuje do gracji i etykiety brytyjskiego dworu królewskiego. Elżbieta II nie zapomniała jednak o najwybitniejszych brytyjskich muzykach, którzy za swoje sukcesy i promowanie kultury brytyjskiej na świecie otrzymali z jej rąk najwyższe państwowe odznaczenie. Poniżej sylwetki niektórych muzyków odznaczonych przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego.
Kolejność przypadkowa
The Beatles
Słynna „Czwórka z Liverpoolu” była pierwszym zespołem rockowym odznaczonym przez królową Elżbietę w 1965 r., czyli w czasie swojej absolutniej świetności. Na ziemi panowała wtedy „Beatlemania”, zespół sprzedawał miliony płyt i był na ustach całego ówczesnego młodego pokolenia. Sama królowa wyrażała wielkie zainteresowanie zespołem dużo wcześniej, co sprawiło, że The Beatles wystąpili przed nią w Royal Albert Hall 9 maja 1963 r. na uroczystości Royal Variety Performance. Retransmisję tego wydarzenia oglądało w telewizji 26 milionów widzów.
Mick Jagger
Charyzmatyczny wokalista The Rolling Stones odebrał odznaczenie z rąk królowej 12 grudnia 2003 r. wraz z tytułem szlacheckim (co w przypadku The Beatles otrzymał tylko Paul McCarthney, a John Lennon zwrócił wyróżnienie cztery lata później. Ringo Starr otrzymał natomiast tytuł szlachecki dopiero w 2018 r.). U boku wokalisty pojawili się wtedy również jego ojciec i córki.
Elton John
Brytyjski muzyk przez wielu uważany za najbardziej kontrowersyjną postać w historii angielskiej sceny odebrał order wraz z tytułem szlacheckim w 1998 r. Jego osobowość również była doskonale znana królowej dzięki czemu Elton John wielokrotnie występował w pałacu Buckingham na prywatnych koncertach dla rodziny królewskiej. Był również jedną z gwiazd uroczystości z okazji platynowego jubileuszu królowej.
Brian May i Roger Taylor (Queen)
Dwaj założyciele zespołu Queen otrzymali zaszczytne wyróżnienie osobno. Gitarzysta grupy odebrał order Komandora Imperium Brytyjskiego w 2005 r. występując trzy lata wcześniej na dachu pałacu Buckingham grając utwór „God Save The Queen” (w tym samym roku May otrzymał również tytuł doktora honoris causa uniwersytety w Hetfordshire w dziedzinie astrofizyki). Roger Taylor, perkusista Queen swoje odznaczenie przyjął w 2019 r.
Bee Gees
Brytyjski boysband słynący z charakterystycznego śpiewu falsetem otrzymał ogłoszenie o wyróżnieniu przez monarchinię w 2001 r. Swoje ordery otrzymali jednak dopiero w 2004 roku. W imieniu zmarłego rok wcześniej Maurice’a Gibba order odebrał jego syn Adam natomiast pozostali dwaj bracia Robin i Barry z honorami przyjęli odznaczenia. W 2018 r. Barry Gibb otrzymał również Order Rycerza Kawalera.
Rod Stewart
Wokalista przyjął odznaczenie Orderu Imperium Brytyjskiego w 2007 r. za całokształt twórczości i krzewienie kultury brytyjskiej. Dziewięć lat później przyznano mu również tytuł szlachecki który odebrał z rąk księcia Wilhelma.
David Gilmour i Nick Mason (Pink Floyd)
Wokalista i gitarzysta grupy Pink Floyd swój order odebrał w 2003 r. otrzymując przy tym tytuł Komandora za zasługi dla muzyki, kultury i działalność charytatywną na globalną skalę. Jest pierwszym członkiem Pink Floyd któremu przyznano to odznaczenie co wzbudziło wiele głosów, że powinien je odebrać jego ex-kolega z zespołu, Roger Waters (pomimo faktu, że opuścił zespół wiele lat wcześniej). Perkusista Pink Floyd otrzymał odznaczenie w 2019 r.
Mark Knopfler
Lider grupy Dire Straits swoje odznaczenie otrzymał w 1999 r. kiedy po rozwiązaniu swojego macierzystego zespołu z powodzeniem kontynuował karierę solową
Bono
Wokalista grupy U2 został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego w grudniu 2006 r. z tytułem Kawalera Komandora za pracę na rzecz kultury, filantropii i działalności humanitarnej. Muzyk należy do niewielu artystów, którzy mogą poszczycić się największą liczbą ogólnoświatowych odznaczeń (m.in. człowiek roku według magazynu Time, francuski Order Legii Honorowej, francuski order Sztuki i Literatury oraz ukraiński Order „Za Zasługi” III klasy). Nie obyło się jednak bez trudności. Bono jest Irlandczykiem a ten kraj nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa. Co za tym idzie nie może używać przedrostka „sir”. Na domiar tego aby Bono mógł odebrać odznaczenie z rąk królowej musiał zgodzić się premier Irlandii.
Jimmy Page
Gitarzysta i kompozytor znany jako lider hard rockowego Led Zeppelin przyjął z rąk królowej Order Imperium Brytyjskiego w 2005 r. Co ciekawe muzyk został nagrodzony nie za działalność artystyczną a charytatywną na rzecz pomocy brazylijskim dzieciom z ubogich dzielnic Rio de Janeiro, co Page czynił od 1994 r.
Sting
Znany z grupy The Police i bogatej kariery solowej nie tylko na polu muzyki rockowej muzyk został odznaczony w 2003 r. za zasługi dla brytyjskiej muzyki popularnej.
Na przestrzeni dziesięcioleci mniejsze odznaczenia z rąk królowej otrzymywało wielu artystów z dziedziny muzyki rockowej i nie tylko. Nie da się ukryć, że zespoły z Wysp Brytyjskich to absolutni giganci gatunku i ich popularność oraz zasługi na całym świecie nie mogły ujść uwadze królowej. Część z nich odmówiła jednak przyjęcia zaszczytnego tytułu (jak chociażby David Bowie w 2000 roku). Z królową Elżbietą związany jest również punk rockowy zespół Sex Pistols, który w 1977 r. w dniu jubileuszu monarchini w Londynie wykonał na płynącej po Tamizie Barce kontrowersyjną wersję „God Save The Queen”. Grupę szybko zatrzymała jednak angielska policja, nie godząc się na taki występ.
Jak widać najwięksi artyści sceny rockowej orbitowali wokół królowej Elżbiety przez wiele lat jej panowania. Wśród opinii publicznej pojawiały się głosy jak wielu artystów nie zostało jeszcze odznaczonych za zasługi dla kultury brytyjskiej. Może zajmie się tym następca tronu, Karol III?
Michał Drab
fot. J. Calder (CC BY 4.0)