Eddie Vedder z Pearl Jam wydał swój trzeci solowy album. Na „Earthling” gościnnie pojawili się wielcy gwiazdorzy i idole rockmana – Ringo Starr, Elton John i Stevie Wonder.
„Earthling” to pierwszy solowy krążek wokalisty Pearl Jam od ponad dekady, dokładnie od czasu wydanego w 2011 r. „Ukulele Songs”. Wraz z premierą płyty ukazał się najnowszy singiel – pełen surowej energii, kinowych syntezatorów i bajecznych harmonii „Invincible”.
Pomysł na solowy album pojawił się, gdy Eddie brał udział w imprezie zorganizowanej przez organizację Global Citizen. Tam trafił na producenta Andrew Watta znanego ze współpracy z Justinem Bieberem czy Miley Cyrus. Zdobywca Grammy ostatecznie zajął się brzmieniem „Earthling”.
Choć album sygnowany jest nazwiskiem Veddera, wokalista zaprosił do współpracy imponujące grono muzyków: Watta, Chada Smitha i Josha Klinghoffera znanych z Red Hot Chili Peppers, a także Ringo Starra, Eltona Johna i Steviego Wondera.
W ostatnim utworze na „Earthling” można usłyszeć głos ojca wokalisty, o którego istnieniu dowiedział się, gdy miał 17 lat.
– Cała płyta została ułożona jak setlista koncertowa i goście specjalni pojawiają się na koniec – mówi Vedder. – Najpierw Stevie, potem Elton, a dalej „Mr. Mills” z Ringo. Ostatni gość to mój ojciec, którego tak naprawdę nie zdążyłem poznać.
Wątek rodzinny pojawia się również w utworze „Brother The Cloud”, który nawiązuje do tragicznej śmierci brata Veddera podczas wspinaczki górskiej.
– Zaczęło się od prawdziwego zdarzenia, które później zmieniłem w fikcję – opowiada artysta. – Na zasadzie: pisz coś, o czym wiesz, ale to podkoloruj.
Vedder, znany z feministycznych poglądów, nagrał na „Earthling” również piosenkę „Fallout Today” napisaną z perspektywy kobiety.
Eddie Vedder w 2022 roku odbędzie trasę koncertową Pearl Jam, w ramach której odwiedzi także Polskę. Zespół zagra 14 lipca w Tauron Arenie Kraków.
Pierwszym solowym projektem Eddiego był soundtrack „Into the Wild” do filmu znanego pod polskim tytułem „Wszystko nad życie”. Wydawnictwo zapewniło artyście Złoty Glob za piosenkę „Guaranteed”. W 2012 r. ukazał się drugi solowy album Eddiego „Ukulele Songs”, który otrzymał nominację do Grammy w kategorii Najlepszy album folkowy. Niedawno Eddie nagrał z Glenem Hansardem piosenkę „My Father’s Daughter” do obrazu „Flag Day”.
Eddie Vedder urodził się 23 grudnia 1964 roku w Evanston w stanie Illinois. Dzieciństwo w tym właśnie miejscu sprawiło, że do dziś kibicuje bejsbolowej drużynie Chicago Cubs. W połowie lat 70. razem z rodziną Eddie przeprowadził się do południowej Kalifornii, dokładnie do San Diego County, gdzie każdą wolną chwilę poświęcał na surfing i muzykę. W 1990 r. otrzymał demo od zespołu Seattle, który poszukiwał wokalisty. Vedder napisał teksty do trzech piosenek, które później zostały nagrane przez Pearl Jam jako „Alive”, „Footsteps” i „Once”. Eddie przeprowadził się na północ i dołączył do Jeffa Amenta, Stone’a Gossarda oraz Mike’a McCready’ego i ich zespołu Mookie Blaylock, który później został przemianowany na Pearl Jam.
Teksty Eddiego Veddera poruszają wiele współczesnych problemów jak przemoc z użyciem broni, rasizm czy zmiany klimatyczne. Aktywizm jest nieodłączną częścią jego muzyki, a wokalista otwarcie opowiada się za postępowym społeczeństwem i polityką, w tym za dostępem do aborcji i ochroną środowiska. Ostatnio sprzeciwiał się odwiertom na amerykańskim wybrzeżu.