Protest branży muzycznej w Manchesterze. „Często się o nas zapomina”

To nie jest dobry czas dla branży muzycznej. Na przestoju związanym z pandemią koronawirusa cierpią artyści, ale też ci, którzy wspierają ich w codziennej pracy. W Manchesterze odbył się masowy strajk branży muzycznej.

Niektóre branże mogą funkcjonować jak przed wybuchem pandemii, ale branża muzyczna wciąż nie może się podnieść. Największym ciosem jest brak realnych możliwości organizowania koncertów, które od lat są najmocniejszym filarem przemysłu muzycznego. Rocka i metalu dotyczy to szczególnie.

Koncerty to zarobek dla kapel, ale też praca dla wielu osób, które pracują przy ich organizacji – od firm bookujących trasy po technicznych, realizatorów dźwięku, oświetleniowców czy ochroniarzy. Przedstawiciele tych profesji cierpią najbardziej. W większości krajów status quo wygląda podobnie. Imprezy są wstrzymane, a globalny wzrost zachorowań sprawia, że trudno mówić o jakimkolwiek przełamaniu.

W Manchesterze w Anglii, w jednym z najważniejszych miast dla przemysłu muzycznego, we wtorek odbył się protest pracowników branży muzycznej oraz innych dziedzin związanych z wydarzeniami. Protest zorganizował Red Alert Movement wspólnie z „WeMakeEvents”. W manifestacji wzięli udział freelancerzy, w tym osoby pracujące przy organizacji koncertów, jak również reprezentanci angielskich klubów i sal koncertowych. Protest wsparli m.in. Peter Garbiel oraz formacja The Cure.

– Często jesteśmy za sceną. Jeśli nas widać, oznacza to, że coś idzie nie tak – wyjaśnia Alistair Westell, niezależny realizator dźwięku, który udzielił wywiadu reporterom BBC. – Staramy się trzymać w ukryciu. To jeden z powodów, dlaczego często się o nas zapomina.

– Specjaliści od dźwięku, światła, video… Druga strona to artyści, ich ekipy, firmy zajmujące się cateringiem. Do tego dochodzą ochroniarze, których często widzi się, jak wyciągają ludzi z tłumu spod sceny, gdy ktoś ma problemy – wymienia Westell, wskazując na osoby najbardziej odczuwające skutki panującej pandemii.

Materiał z protestu możecie sprawdzić poniżej.

Warto odnotować, że scenotechnika protestowała również w Polsce. W lipcu w Warszawie odbyła się pikieta Polskiej Izby Techniki Estradowej. Demonstracja miała miejsce na placu Zamkowym.

Przypomnijmy: koncerty nie odbywają się od początku marca. W połowie lipca rząd złagodził obostrzenia. W klubach muzycznych obecnie obowiązuje limit 50 proc. zapełnienia obiektu. Obowiązek zakrywania ust i nosa wciąż obowiązuje. Niektóre zespoły zagrały już pierwsze koncerty w nowych warunkach. Trudno jednak mówić o powrocie do normalności…

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

RockMetal F***T

RockMetalNews TV

Jesteśmy blisko zespołów, koncertów i ludzi związanych z muzyką, by dostarczać Wam najlepsze treści VIDEO

RockMetalNews TV to ogólny dział, w którym przekrojowo prezentujemy nasze realizacje video z różnych serii. Znajdziecie tu zarówno minidokumenty, jak i materiały z serii „#tour report”. W RockMetalNews TV nie brakuje również wywiadów video, w tym wywiadów nagrywanych w siedzibie naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu, a także wywiadów z serii Six Questions Show prowadzonych dla nas przez Filipa i Pawła z zespołu The Sixpounder.

Bohaterami naszych materiałów video są uznane marki, jak Behemoth, Acid Drinkers czy Nocny Kochanek, ale też młodsze kapele, które dopiero budują swoją pozycję na scenie. Równie chętnie pojawiamy się na dużych festiwalach oraz w małych, ciasnych klubach, bez względu na okoliczności zawsze starając się łapać dla Was dobre kadry. Zapraszamy do oglądania nowych i archiwalnych materiałów na podstronie działu RockMetalNews TV.

WYwiady

Sprawdźcie wywiady prosto z naszej redakcji w CK Zamek w Poznaniu

Przeprowadzanie wywiadów z muzykami i ludźmi związanymi z branżą muzyczną to jedna z naszych największych zajawek. Z artystami spotykamy się w naszej nowej redakcji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie zorganizowaliśmy własne ministudio i komfortową przestrzeń dla naszych gości. Rozmowy odbywają się w możliwie luźnej, przyjaznej atmosferze.

Oprócz pełnowymiarowych wywiadów przygotowujemy również krótsze materiały lifestyle’owe. Pytamy w nich muzyków i ludzi związanych z branżą muzyczną o ich największe inspiracje, ulubione płyty, najbardziej niezapomniane koncerty i pozamuzyczne zajawki, którymi na co dzień rzadko mogą się pochwalić. Zapraszamy do oglądania naszych wywiadów na podstronie działu z wywiadami.

Artykuły

Szukasz czegoś do poczytania? Nasze autorskie artykuły powinny Cię zainteresować

RockMetalNews to serwis przede wszystkim newsowy, nastawiony na przekazywanie najważniejszych i najciekawszych informacji ze świata rocka/metalu – możliwie szybko, konkretnie i zarazem rzetelnie. Chcemy jednak, by nasi czytelnicy mogli znaleźć tu również  bardziej rozbudowane treści, napisane z pasją i poparte wiedzą oraz researchem. Właśnie po to powstał ten dział.

Dział „Artykuły” to ważna część RockMetalNews.pl. Jeśli interesujesz się muzyką, zwłaszcza tą głośniejszą niż pop, zawsze znajdziesz tu coś do poczytania. Wszystkie artykuły trafiające do tego działu to stuprocentowo autorskie treści, mające odrębną, inspirowaną papierowymi magazynami muzycznymi szatę graficzną. Zapraszamy do lektury nowych i archiwalnych tekstów na podstronie działu z artykułami.

Horror

Muzyka nie jest naszą jedyną zajawką. Uwielbiamy też horrory

Odwiedzając nasz portal, z pewnością nie raz natknęliście się na treści związane z horrorami. To nie przypadek, bo oprócz głośnej muzyki kręcą nas też horrory (nawet te slapstickowe!). Poświęciliśmy im osobny dział. Na podstronie „Horrory” prezentujemy najnowsze informacje ze świata filmów grozy, tematyczne zestawienia naszym zdaniem najlepszych horrorów, a także przeróżne ciekawostki. Bez względu na to, czy chcecie poznać najbardziej przerażające nowości, czy po prostu szukacie dobrego filmu na wieczór, podstrona „Horrory” wciągnie Was jak Pennywise do mrocznych kanałów Derry.