Przyjaciel Kurta Cobaina publikuje wczesne nagrania Nirvany

Kolejne niepublikowane nagrania Nirvany wyciekły do sieci. Wszystko dzięki Johnowi Purkeyowi, przyjacielowi Kurta Cobaina, któremu Cobain osobiście podarował swoje demówki. Na taśmach można doszukać się m.in. pierwszych wersji utworów z „Nevermind”.

Purkey i Cobain przyjaźnili się na długo przed tym, zanim członkowie Nirvany stali się supergwiazdami. Jeszcze w latach 80. muzycy wymieniali się kasetami, na których rejestrowali swoje pierwsze utwory. Wśród taśm, które Purkey otrzymał od Cobaina na przełomie lat 80. i 90., znalazły się prawdziwe evergreeny, już wtedy bowiem geniusz lidera Nirvany dawał o sobie znać.

Purkey postanowił jednak poczekać z upublicznieniem taśm, widząc, jak wielką popularność zdobył zespół jego przyjaciela. Aż do teraz. Kasety z archiwum Purkeya właśnie trafiły do sieci.

Purkey zaprezentował w sumie 4 taśmy, z czego pierwsze dwie to nagrania z początkowych lat działalności Nirvany, zarejestrowane jeszcze przed debiutem grupy. Materiał z debiutu zawiera trzecia taśma, czwarta zaś to zapis utworów, które w większości trafiły na album „Nevermind”.

– Jest dużo niewydanych rzeczy, których nikt jeszcze nie zna – zapewniał niedawno Dave Grohl, rozmawiając z The Pulse Of Radio o dorobku Nirvany. – Jest dużo nagrań Nirvany, których nawet ja nie słyszałem. Byłem w sumie piątym perkusistą Nirvany. Nie dołączyłem do zespołu przed 1990 r., ale spędziłem dużo czasu, rejestrując różne demówki chłopaków z początkowego okresu – zaznacza Grohl, podkreślając, że zespół na własną rękę rejestrował wiele utworów.

Nie wiemy, jak dużo kaset z materiałem Nirvany trafi jeszcze do sieci. Poniżej udostępniamy te, które opublikował John Purkey. Uprzedzamy: jakość pozostawia wiele do życzenia…

Przypomnijmy: Nirvana działała w latach 1987-1994. Grupa wydała 3 albumy studyjne, z których każdy pokrył się platyną. Dynamicznie rozwijającą się karierę Nirvany przerwała nagła śmierć jej lidera, Kurta Cobaina.

Ostatnią piosenką nagraną przez Nirvanę przed śmiercią Cobaina był utwór „You Know You’re Right”, napisany w styczniu 1994 r. Utwór ukazał się w 2002 r. zgodnie z wolą żony muzyka, Courtney Love.

Płyty Nirvany, a także pełen merch zespołu – od naszywek po koszulki i inne gadżety – znajdziecie na RockMetalShop.pl via [link]

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV