Lider Behemotha stanie przed sądem za znieważenie godła RP

Po raz kolejny Adam D., lider grupy Behemoth, będzie musiał bronić się przed sądem. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła Adamowi D. zarzut znieważenia polskiego godła przy okazji promocji trasy Rzeczpospolita Niewierna.

Nie pierwszy raz odważny wizerunek lidera formacji Behemoth przysparza mu kłopotów z prawem. Potwierdziło się to, o czym mówiono od dawna – Adam D. już oficjalnie został oskarżony o znieważenie godła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wokaliście grozi kara nawet roku więzienia.

Wszystko przez grafikę promującą trasę Rzeczpospolita Niewierna, która odbywała się w okresie od 30 września do 10 października 2016 r. Grafika, obecna m.in. na plakatach anonsujących poszczególne koncerty trasy, przedstawiała białego orła bez korony, z diabelskimi rogami, oplatanego dwoma wężami, przede wszystkim zaś trzymającego odwrócony krzyż. Całość została utrzymana w palecie barw i estetyce nawiązującej do polskiego godła oraz opatrzona napisem „Rzeczpospolita Niewierna”.

Zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa przez zespół złożył miejski radny Marek Dudziński oraz Ryszard Nowak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Po przeprowadzeniu śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Śródmieście sprawa trafiła do gdańskiego sądu okręgowego. Oprócz Adama D. zarzuty usłyszeli również autor projektu graficznego oraz odpowiedzialny za rozpowszechnianie grafiki w internecie Maciej G.

Oskarżeni nie przyznali się do winy.

To nie pierwszy raz, kiedy lider iskrzy pomiędzy Adamem D. a stronnikami PiS. Przedstawiciele ugrupowania opowiedzieli się przeciwko liderowi Behemotha m.in. w głośnym procesie będącym konsekwencją podarcia przez Adama D. Biblii w czasie koncertu. Ostatecznie wokalista został jednak uniewinniony.

fot. P. Garbowski

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV