Laibach na dwóch koncertach w Polsce

Laibach powróci do Polski w ramach trasy The Sound Of Music promującej album o tym samym tytule. Słoweńska grupa zaprezentuje się u nas dwukrotnie i wykona set złożony z utworów ze swojej najnowszej produkcji, uzupełniony o numery z takich albumów, jak „Also Sprach Zarathustra”, „Spectre”, „Kapital” czy „Volk”.

Na koncerty Laibach zaprasza Knock Out Productions. Zespół wystąpi 24 maja w krakowskim klubie Kwadrat oraz dzień później, 25 maja, w gdańskim B90.

Przedsprzedaż biletów na koncerty ruszy już w najbliższy poniedziałek, 13 stycznia, na: https://sklep.knockoutprod.net (Kraków) oraz https://tickets.b90.pl (Gdańsk).

O LAIBACH

Prowokatorzy o ponadprzeciętnej inteligencji, którzy mają w głębokim poważaniu, co się o nich myśli i robią to, co sobie założą. Dzieje się tak już od 1980 r., gdy w ówczesnej Jugosławii w mieście Trbovlje narodził się Laibach.

Dziś miasto jest częścią Słowenii. Nazwa zespołu to niemieckie określenie stolicy tego kraju Lubljany, aczkolwiek artyści, którym przewodzi Ivan Novak, podkreślają, że ich ojczyzną jest artystyczne państwo Neue Slowenische Kunst (NSK), którego muzycznym skrzydłem jest właśnie Laibach. Zespół flirtował z pop kulturą, którą filtrował przez swoją pokręconą wyobraźnię, korzystał z nazistowskiej ikonografii, komponował dla teatru, filmu, na potrzeby wystaw, przedstawień, szczególnych rocznic (np. z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego).

Nie brak też u Laibach odniesień do polityki. Słoweńcy zasłynęli niezapomnianymi przeróbkami, choćby „Life Is Life” Opus, „In The Army Now”, piosenki spopularyzowanej przez Status Quo, „Final Countdown” Europe, „Jesus Christ Superstar” czy całego albumu „Let It Be” Beatlesów. Wielką pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia „Macbeth” wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych, jakie Słoweńcy popełnili na albumie „Volk”. Wyjątkową, choć budzącą u wielu mieszane uczucia, pozycją w biografii Laibacha, była wizyta w Korei Północnej, gdzie zespół zagrał dla partyjnych aparatczyków koncert z piosenkami z filmu „The Sound Of Music”.

Koncert Laibach to więcej niż tylko muzyka, głęboki głos Milana Frasa i jego charakterystyczna pilotka. To również oprawa wizualna i wyjątkowy klimat. Zespół lubi występować w Polsce i czuć to podczas każdej wizyty, a tych było kilkadziesiąt…

Źródło: Knock Out Productions

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV