Duspasterze chcą odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski

Odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski, który 28 lipca ma odbyć się w Piekarach Śląskich, domagają się Duszpasterze Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej – informuje portal Silesion.pl.

Duszpasterze wystosowali list otwarty do Sławy Umińskiej-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, w którym apelują o zablokowanie koncertu grupy Kat & Roman Kostrzewski na Metal Doctrine Festival. Ich zdaniem występ legendy polskiego metalu, podobnie jak sama impreza, to promowanie „satanizmu”.

„Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym po raz drugi koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym” – piszą duszpasterze.

„Jednocześnie, uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół Kat, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć”, występował na Kopcu Wyzwolenia” – wyjaśniają duchowni.

Na odpowiedź miasta nie trzeba było długo czekać. Na list duszpasterzy w oficjalnym oświadczeniu odpowiedział Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich, podkreślając, że miasto nie jest współorganizatorem wydarzenia.

„Jeśli chodzi o same kontrowersje dotyczące zespołu KAT, przyznaję, że nie znam jego twórczości. Z informacji znalezionych w internecie faktycznie dowiedziałem się, że na przełomie lat 80. i 90. zespół był oskarżany o propagowanie satanizmu. Natomiast obecnie zespół prezentuje nowoczesny heavy metal z naciskiem na partie solowe gitary prowadzącej, poruszając w tekstach m.in. tematykę nihilizmu. Nic dziwnego, minęło już przeszło 20 lat – okres czasu, w którym każdy może się zmienić, dojrzeć, ewoluować. Ciekawy temat do rozmowy, jednak nie z władzami miasta i nie w tej formie” – komentuje wiceprezydent Piekar Śląskich (pełna treść listu dostępna tutaj).

Głos w sprawie zabrali też organizatorzy festiwalu.

„W związku z narastającymi obawami środowisk związanych z Kościołem katolickim pragnę w imieniu organizatorów festiwalu Metal Doctrine oświadczyć, że nie mamy koneksji z żadnym ugrupowaniem politycznym ani wyznaniowym. Pragniemy zapewnić, iż w żadnej mierze nie jesteśmy powiązani z jakimikolwiek kręgami religijnymi, a tym bardziej satanistycznymi. Organizatorzy festiwalu Metal Doctrine stanowią grupę niezależnych pasjonatów muzyki metalowej, natomiast sam festiwal – będący wszak wydarzeniem kulturalnym – ma na celu wyłącznie upowszechnienie jak najlepszego wizerunku Piekar Śląskich wśród fanów ciężkich brzmień spoza Górnego Śląska. Podczas trwania imprezy promowana jest tylko i wyłącznie muzyka” – na zarzuty odpowiada Aleksandra Jura, współorganizatorka Metal Doctrine Festival.

Metal Doctrine Festival ma odbyć się 28 lipca przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Oprócz formacji KAT & Roman Kostrzewski w wydarzeniu wezmą udział zespoły Witchmaster, Mentor, Krusher, Det Gamle, Besatt, Witchfuck, Prosecutor i Lęk.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV