Członkowie System of a Down o powrocie. „To coś ważniejszego niż nasze ego”

Nieoczekiwany powrót System of a Down z nową muzyką to jedna z największych niespodzianek ostatnich miesięcy. Kurz po premierze pierwszych od 15 lat utworów grupy wciąż jeszcze nie opadł. „To coś ważniejszego niż nasze ego” – nie ma wątpliwości Shavo Odadjian, basista System of a Down.

Członkowie System of a Down mieli dobry powód, by znów zacząć razem tworzyć. Konflikt pomiędzy Armienią a Górskim Karabachem, który rozgrywa się w cieniu pandemii koronawirusa, to coś, wobec czego Serj Tankian & Co. nie mogli pozostać obojętni.

Po premierze utworów „Protect The Land” i „Genocidal Humanoidz” ormiańska formacja udzieliła wywiadu telewizji FOX, zdradzając kulisy ich napisania.

Basista grupy Shavo Odadjian wyjawił, że autorem obu nowych utworów System of a Down jest Daron Malakian. Gitarzysta napisał teksty, skomponował muzykę i wyprodukował całość. Powrót zainicjował jednak perkusista John Dolmayan, kontaktując się z resztą zespołu.

– Napisał i powiedział, że musimy odłożyć wszystko na bok i coś zrobić, że musimy stać się tego częścią, że musimy pomóc tak, jak możemy. Napisał: „To coś ważniejszego od nas, od naszych emocji, uczuć, coś ważniejszego niż nasze ego. Dawajcie”. Zaraz potem odezwał się Daron, że ma coś, dzięki czemu zaoszczędzimy czas – powiedział Odadjian.

– Cały czas trzymaliśmy się razem. Jeździliśmy razem w trasy, graliśmy koncerty, widywaliśmy się poza koncertami, widywaliśmy się np. na wspólnych obiadach. Jesteśmy przyjaciółmi. Przyjaźnimy się, ale jakoś nie byliśmy w stanie razem tworzyć. Kiedy więc do tego doszło, na początku było duże napięcie, bo nie wiedzieliśmy, jak każdy do tego podejdzie. Ale już po pięciu minutach rozmawialiśmy, śmialiśmy się i pracowaliśmy nad pierwszym z utworów – pierwszą sesję opisał Odadjian.

Muzyków połączył wspólny cel, na co zwrócił uwagę wokalista Serj Tankian.

– Chodzi o zwiększenie świadomości na temat katastrofy humanitarnej, do jakiej doprowadziły Azerbejdżan i Turcja, oraz o zebranie funduszy. Wszystkie dochody z tych utworów przekazujemy organizacji Armenia Fund – zaznaczył frontman System of a Down, od lat mocno zaangażowany w walkę o pokój na świecie.

Single „Protect The Land” i „Genocidal Humanoidz” można odsłuchać i zakupić na Bandcampie.

Przypomnijmy: w obozie System of a Down od 15 lat trwała twórcza blokada. Ostatnie płyty grupy, czyli „Mezmerize” i „Hypnotize”, ukazały się w 2005 r.

System of a Down 30 czerwca mieli wystąpić w Krakowie. Koncert został jednak odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV