Black Sabbath nawiązali współpracę z Dr. Martens. Zobacz glany „Paranoid”

To ważny rok dla dziedzictwa Black Sabbath. 50-lecie przełomowej płyty „Paranoid” to święto dla fanów metalowej legendy. Z tej okazji specjalną linię butów wypuściła kultowa marka Dr. Martens.

Jeden z najważniejszych zespołów metalowych w historii świętował ostatnio 50-rocznicę rocznicę wydania płyty „Paranoid”, albumu, który rozpoczął wielką karierę Black Sabbath, przy okazji wyznaczając ścieżkę rozwoju metalu w latach 70.

O rocznicy Black Sabbath nie zapomniał obuwniczy gigant Dr. Martens, wprowadzając do sprzedaży glany z motywami nawiązującymi do płyty „Paranoid”. Poniżej możecie zobaczyć limitowane modele z elementami zarówno najbardziej rozpowszechnionej okładki drugiej płyty Sabs, jak i mniej znanej – choć o wiele ciekawszej – grafiki przygotowanej przez Keitha Macmillana.

To pierwsza współpraca firmy Dr. Martens z Black Sabbath. Kolekcja ma trafić do sprzedaży 1 października. Nie mamy wątpliwości, że buty spodobają się fanom Black Sabbath, zwłaszcza że sezon na noszenie glanów możemy uznać za rozpoczęty.

Przypomnijmy: firmie Dr. Martens przypisuje się stworzenie pierwszych glanów w 1945 r. To wtedy dr Klaus Martens skręcił sobie kostkę podczas pechowej jazdy na nartach. Wypadek zainspirował go do stworzenia obuwia, które ochroniłoby skręconą kostkę przed kolejnymi urazami, zabezpieczając ją i usztywniając. Posłużyć temu miały buty z wysoką, sznurowaną cholewką, oczywiście ze skóry naturalnej, by odpowiednio dopasowywały się do nogi. Idea dr Martensa sprawdziła się na tyle, że buty według jego projektu zaczęto produkować masowo. Przez kolejne lata wygląd butów ewoluował. Ostatecznie prawdziwe (czyt. współczesne) glany weszły do sprzedaży 1 kwietnia 1960 r., momentalnie stając się hitem.

Więcej o historii glanów przeczytacie w artykule: „Glany – kultowe buty rock/metal. Poznaj ich historię”.

Przypomnijmy: w 2017 r. Black Sabbath zakończyli karierę, dając koncert w rodzinnym mieście. Historia grupy zakończyła się w wypełnionej po brzegi Genting Arenie w Birmingham, gdzie Ozzy Osbourne & Co. zagrali swój ostatni koncert jako Black Sabbath.

Początki Black Sabbath sięgają 1968 r. Ostatnim albumem w dorobku zespołu jest „13” z 2013 r.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV