Podczas poniedziałkowej audycji „Zaraz Będzie Ciemno” Jerzy Owsiak, szef Fundacji WOŚP, ogłosił, że kolejną gwiazdą 24. Przystanku Woodstock będzie francuski zespół The Inspector Cluzo!
Duet The Inspector Cluzo świętuje w tym roku dziesięciolecie muzycznej działalności, którą być może lepiej jest określić mianem aktywizmu. Laurent Lacrouts (gitara, wokal) i Mathieu Jourdain (perkusja, wokal) są całkowicie samowystarczalni, bo ten duet składający się z gitarzysty i perkusisty samodzielnie odpowiada za marketing, promocję, produkcję, nagrania, oraz realizację swoich występów. Zespół powstał z inicjatywy dwóch zakręconych Gaskończyków, którzy spotkali się w Glasgow w 2008 roku i zaczęli grać dynamiczną mieszankę rocka, soul i Funka. Świat pokochał energetycznych muzyków – aktywistów, którzy oparli się pokusie wejścia we współpracę z komercyjnymi wytwórniami, i sami zorganizowali koncerty w 47 państwach i wydali 5 cieszących się popularnością krążków.
Swoje dziesięciolecie celebrować będą we wspaniałym stylu – po raz pierwszy wystąpią w Polsce i zagrają na Dużej Scenie Przystanku Woodstock. Ich koncerty to prawdziwa jazda bez trzymanki, bo muzycy idą na żywioł – nie przygotowują set-listy i nie trzymają się żadnych ogólnie przyjętych zasad, dając z siebie wszystko podczas swoich bezkompromisowych, pełnych emocji i energii występów.
Artyści prowadzą podwójne życie: przez 6 miesięcy w roku koncertują i nagrywają płyty, a pozostałe pół roku poświęcają na prowadzenie organicznej farmy Lou Casse w Gaskonii. Farmerzy – gentlemani widzą uprawę roli i hodowlę gęsi jako niezbywalny element ich twórczości, w myśl zasady „czyń lokalnie, myśl globalnie”. Muzycy żyją zgodnie ze swoim przekonaniem, że mogą być samowystarczalni, zarówno jeżeli chodzi o uprawę ziemi jak i tworzenie muzyki, wcielając w życie utopijne ideały łączenia pracy fizycznej z trudem kreatywnym. Ich mocna muzyka łączy się z ostrymi, przemyślanymi tekstami piosenek, w których artyści nawiązują do swojego skromnego, pełnego poszanowania do otacząjącej ich natury życia. Plony, które hodują na malowniczej farmie nie zawierają sztucznych dodatków, a muzyka którą tworzą wolna jest od cyfrowej ingerencji – nagrywana analogowo, na żywo, bez korekcji dźwięku. Muzyka The Inspector Cluzo kojarzyć się może, po części, z utworami w tradycji amerykańskiego country czy folku, jest jednak, tak samo jak muzyka blues, znacznie bardziej uniwersalna ale znacznie ostrzejsza i mocniejsza w brzmieniu i przekazie.
Po 5 samodzielnie wydanych albumach muzycy – farmerzy zdecydowali się na współpracę z guru analogowych nagrań, wielokrotnym laureatem nagród Grammy, Vance Powellem (który w swoim studio w Nashville współpracował, między innymi, z Jackiem White, The Racounters, The White Stripes, Dead Weather czy Chrisem Stapletonem). Powell wyprodukował ich 6 album, zatytułowany „We the People of the Soil” – całkowicie analogowo, przy użyciu magnetofonu. Utwory zostały nagrane na żywo w ciągu 12 dni i płyta doskonale oddaje klimat ich występów na żywo – pełna energii, żywiołowa, autentyczna i tak samo naturalna jak warzywa które uprawiają na swojej gaskońskiej famie. Nagrania na najnowszej płycie, która ukaże się w maju 2018, poświęcone są wszystkim ludziom ziemi – ekologom, rolnikom, aktywistom sprzeciwiającym się globalizacji i bezduszności dzisiejszego świata.
-Oczywiście nasza twórczość zawiera w sobie elementy aktywizmu – mówi Matthieu. Jako muzycy i jako farmerzy jesteśmy całkowicie niezależni i wolni. Znaleźliśmy się tu za sprawą siły naszych przekonań. Jesteśmy daleko od blichtru i poklasku, którzy kojarzy się z gwiazdami muzyki rockowej – podsumowuje perkusista The Inspector Cluzo.
Zainteresowanym ich twórczością, życiem i aktywizmem polecamy biografię muzyków, zatytułowaną „Rockfarmers”, która ukazała się w 2017 nakładem wydawnictwa Editions Braquages.
Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego przyszłoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.
Oficjalna strona Przystanku Woodstock: www.woodstockfestival.pl.
Źródło: Fundacja WOŚP