Satyricon doczeka się własnej wystawy w Muzeum Edwarda Muncha w Oslo. „Uważamy to za ogromne wyzwanie i zarazem największy zaszczyt w naszej karierze” – komentuje legenda norweskiego black metalu.
Podczas gdy w Polsce zespoły metalowe mają rzucane kłody pod nogi, na co najlepszym przykładem jest niekończące się zamieszanie wokół Behemotha, w krajach skandynawskich muzyka metalowa jest traktowana na równi z innymi dziedzinami sztuki. Po raz kolejny możemy się o tym przekonać. Wkrótce własnej wystawy w Muzeum Edwarda Muncha w Oslo doczeka się Satyricon.
Pochodząca ze stolicy Norwegii kapela istnieje od 1990 r. Przez lata wiele zmieniło się w jej obozie, ale Sigurd „Satyr” Wongraven, lider grupy, cały czas dba o jej dorobek. Jest o co dbać, bo Satyricon to niekwestionowana legenda black metalu, jedna z najbardziej uznanych nazw w metalowej ekstremie, z czego zarząd Muzeum Edwarda Muncha świetnie zdaje sobie sprawę.
„Satyricon & Munch” to nazwa wyjątkowego projektu artystycznego, którego zadaniem ma być pokazanie, że black metal i sztuki wizualne mają ze sobą wiele wspólnego. W ramach wystawy wybrane prace Muncha zostaną skonfrontowane z ekstremalnym podkładem muzycznym. Nad wszystkim osobiście będą czuwali członkowie Satyricon
„Uważamy to za ogromne wyzwanie i zarazem największy zaszczyt w naszej karierze. Edward Munch stworzył najbardziej ikoniczne obrazy na świecie, w ciągu swojej kariery prezentując odwagę i dążenie do wolności, co jako artyści sami zawsze staraliśmy się podzielać. Stworzenie muzyki, która w założeniu ma zabrać prace Muncha w nieznane terytorium, to coś w rodzaju wyjątkowej podróży. Nie możemy się doczekać aż będziemy mogli przekazać więcej szczegółów” – komentuje Satyricon.
Zapowiedź wystawy z udziałem Satyra możecie zobaczyć poniżej.
Spróbujcie sobie wyobrazić, że coś podobnego powstaje w Polsce. W naszym kraju black metal jest ostatnio na cenzurowanym. Wystarczy wspomnieć o niekończących się oskarżeniach o obrazę uczuć religijnych, z jakimi bezustannie mierzy się Nergal. Polski black metal i sztuka mimo to flirtują poza oficjalnym obiegiem. Niedawno Furia na specjalne zaproszenie Jana Klaty stworzyła muzykę do „Wesela” wystawionego przez krakowski Stary Teatr. Behemoth z kolei świętował premierę ostatniej płyty „I Loved You At Your Darkest” wystawą „Thou Art Darkest”. Relację video z jej warszawskiego wernisażu znajdziecie na naszym Facebooku.