Protesty na tle rasowym w USA. Artyści rockowi i metalowi zabierają głos

Trwają protesty w Stanach Zjednoczonych. Konflikt na tle rasowym przybiera na sile, a na ulicach amerykańskich miast dochodzi do kolejnych starć protestujących z policją. Z aktywistami solidaryzują się artyści rockowi i metalowi. Głos w sprawie zabrali m.in. członkowie Guns N’ Roses, Slipknot i Five Finger Death Punch.

Zabicie przez funkcjonariuszy policji czarnoskórego George’a Floyda w Minneapolis rozpoczęło serię demonstracji i brutalnych starć z policją. Napięcia obecne w amerykańskim społeczeństwie od dawna eskalowały. W całym kraju dochodzi do kolejnych incydentów. Protestują mieszkańcy Nowego Jorku, Los Angeles i innych metropolii, którzy nie zgadzają się na segregację rasową.

Obojętni na to, co dzieje się w ich kraju, nie pozostają artyści rockowi i metalowi. Branża muzyczna staje ramię w ramię z protestującymi, ogłaszając „Blackout Tuesday”. Przeciwni agresji policji i postawie Donalda Trumpa, który zapowiada siłowe rozpędzenie trwających protestów, są m.in. przedstawiciele największych wytwórni muzycznych, takich jak Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Records czy Interscope Geffen A&M Records. Głos w sprawie zabierają również zaniepokojeni obrotem spraw artyści.

Rasizm musi się skończyć

„Media głównego nurtu nie robią wszystkiego, co mogą, podżegając do nienawiści i anarchii, którą uosabiasz” – w bezpośrednim tweecie do Donalda Trumpa zwrócił się Axl Rose.

Wokalista i lider Guns N’ Roses wprost określił działalność prezydenta USA szkodliwą, nazywając go okropną, złą osobą.

Zbulwersowany tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, jest również inny muzyk Guns N’ Roses, basista Duff McKagan.

„Rasizm musi się skończyć, ale to wiemy od zawsze. Jestem coraz bardziej zszokowany, oburzony, widząc, że to wszystko cały czas się dzieje. Nie jestem czarny, dlatego nie mogę nawet udawać, że rozumiem, jak to jest. Ale tym bardziej nie mogę pojąć, jak można być białym rasistowskim dupkiem. Nie mieści mi się to w głowie. Nigdy tego nie pojmę. Szkolenia policyjne i weryfikacja nowych oraz starych funkcjonariuszy muszą się radykalnie zmienić” – uważa McKagan.

Czas zabrać głos

„Systemowy rasizm istnieje. Biali naprawdę są uprzywilejowani” – nie ma wątpliwości Jay Weinberg, perkusista Slipknot, który również jest wstrząśnięty tragedią George’a Floyda.

„Jestem załamany, znów będąc świadkiem ucisku, z którym czarnoskórzy Amerykanie muszą mierzyć się od stuleci w systemie zepsutym już u samych podstaw. (…) Czas zabrać głos przeciwko brutalności policji i zwolennikom systemowego rasizmu, być sojusznikiem tych, którzy nie doświadczają tych samych swobód, których my doświadczamy jako biali” – apeluje Weinberg.

Nie pozwólcie polityce zawładnąć emocjami

W nieco innym tonie wypowiada się Zoltan Bathory z Five Finger Death Punch. Gitarzysta również nie ukrywa oburzenia bestialskim zabójstwem George’a Floyda, ale przestrzega również przed tym, by nie dać się wciągnąć w grę tych, którzy z tragedii chcą zrobić politykę.

„Nie pozwólcie polityce zawładnąć waszymi emocjami, wepchnąć was tam, gdzie nie powinniście się znaleźć, co jeszcze bardziej nas podzieli. Skupcie się na winie, na problemie i rozwiązaniu. Bicie niewinnych, rabowanie sklepów i podpalenia nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością. Na pewno nie są to działania w hołdzie dla George’a Floyda. Nie dajcie się wciągnąć w bezsensowny i pełen przemocy motłoch” – przestrzega Bathory.

#BlackoutTueasday

To, co dzieje się za oceanem, nie przechodzi bez echa w środowisku polskich artystów. Jako jeden z pierwszych zareagował Glaca. Po morderstwie George’a Floyda lider Sweet Noise opublikował na Facebooku zdjęcie płonącego budynku w Minneapolis i opatrzył je słowami: „Tak się kończy gniew, bezradność i frustracja społeczna. Musimy uwierzyć, że jesteśmy lepsi niż mówią, że jesteśmy. Czas zacząć się szanować. Bez względu na kolor skóry czy nasze przekonania religijne itd. Czas żeby władza szanowała nas. Wy na górze, zacznijcie szanować społeczeństwo. Nie jesteście lepsi od nas”.

Kolejni polscy artyści dołączają do protestu, publikując w mediach społecznościowych czarne grafiki, a następnie dodając hasztagi „#blackouttuesday”, „#theshowmustbepaused” i „#blacklivesmatter”.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV