Lato 2018: Przegląd najlepszych festiwali #rock/metal

Wraz z początkiem kalendarzowego lata sezon festiwalowy uznajemy za otwarty. My już wiemy, że pojawimy się na kilku rockowo-metalowych imprezach, co polecamy również i wam. Które festiwale powinni odwiedzić fani mocnych brzmień? Podpowiadamy.

Impact Festival (26 czerwca, Kraków)

W tym roku jednodniowy, ale jak zawsze z imponującym line-upem. Trudno o większego headlinera niż Ozzy Osbourne, dla którego Impact Festival będzie jednym z przystanków pożegnalnej trasy. Oprócz legendarnego wokalisty Black Sabbath na Impact Festivalu pojawi się również promująca swój najnowszy album grupa Bullet For My Valentine. Całość otworzy formacja Galactic Empire, czyli metalowy tribute band sagi „Star Wars” z Lordem Vaderem i szturmowcami w składzie. Jeśli kusi was ciemna strona mocy, bilety są jeszcze w sprzedaży (najtańsze kosztują 235 zł).

Opener Festival (4-7 lipca, Gdynia)

Złośliwi twierdzą, że to festiwal dla hipsterów, ale jedno nie ulega wątpliwości: mało który festiwal może pochwalić się takimi gwiazdami. Bo nawet jeśli Post Malone to nie wasz klimat, zawsze możecie wybrać koncerty Arctic Monkeys czy Nicka Cave’a. Jeżeli natomiast szukacie bardziej ekstremalnych wrażeń, pozostaje wam pójść na koncert Furii, która rzutem na taśmę dołączyła do obsady imprezy. Więcej o line-upie i cenach biletów dowiecie się na www.opener.pl

Jarocin Festiwal (13-15 lipca, Jarocin)

W odświeżonej formule i z różnorodnym line-upem – tegoroczna odsłona Jarocina zapowiada się arcyciekawie. Nad przebiegiem wydarzenia czuwał będzie sam Johnny Rotten, który zgodził się zostać ambasadorem festiwalu, a także jego głównym wykonawcą (legenda Sex Pistols zagra 15 lipca z Public Image Ltd). Na festiwalowych scenach zaprezentują się ponadto Pussy Riot, Coma i Lech Janerka. Za mało mroku? Organizatorzy Jarocina nie zapomnieli o metalheadach. Specjalnie dla miłośników bardziej ekstremalnych brzmień w ramach festiwalu zorganizowany zostanie Black Waves Fest – m.in. z udziałem zespołów In Twilight’s Embrace, Obsiadnian Mantra i Lovte.

Red Smoke Festival (13-15 lipca, Pleszew)

Red Smoke Festival to impreza, na której obowiązkowo musi stawić się każdy, komu bliskie są powolne, stonerowe riffy i magiczne zioła. Bongzilla, Dopethrone, a także czołówka polskiej sceny, w tym Major Kong, Sunnata i miejscowi Indianie z Red Scalp. Trudno byłoby wystrugać lepszy line-up w klimacie stoner/doom.

Festiwal Uwolnić Muzykę (27-28 lipca, Środa Śląska)

Na tej imprezie nie będzie mowy o kompromisach. „Najważniejszą ideą, która determinuje również nazwę „Uwolnić Muzykę”, jest to, by przedstawić zespoły, które nie są na pierwszych stronach gazet, nie ma ich w mainstreamowych rozgłośniach, ale swoim dorobkiem i biografią prezentują wysoką jakość” – tłumaczył nam niedawno Mirosław Chołda, szef Festiwalu Uwolnić Muzykę, który po raz siódmy odbędzie się w Środzie Śląskiej. Główną gwiazdą imprezy będzie Batushka (warto odnotować, że dla blackmetalowych patriarchów będzie to prawdopodobnie jeden z ostatnich koncertów w Polsce przed ogłoszonym niedawno zakończeniem działalności). Skład festiwalu uzupełnią m.in. Kat & Roman Kostrzewski i In Twilight’s Embrace, jest więc dla kogo zgrzeszyć.

Metal Doctrine Festival (28 lipca, Piekary Śląskie)

Robiąc festiwalowe plany, nie powinniście zapomnieć o Metal Doctrine Festival. Cóż, ostatnio byłoby to trudne, biorąc pod uwagę zamieszanie, jakie za sprawą lokalnych duszpasterzy narosło wokół festiwalu, a dokładniej: wokół występu zespołu Kat & Roman Kostrzewski, czyli jego głównej gwiazdy. Nie wdając się w szczegóły, przypominamy, że impreza odbędzie się przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, a oprócz wspomnianej grupy Kat & Roman Kostrzewski zagrają na niej m.in. Witchmaster, Mentor i Besatt

Pol’and’Rock Festival (2-4 sierpnia, Kostrzyn nad Odrą)

Na Pol’and’Rock Festival, czyli były już Przystanek Woodstock, nigdy nie trzeba było nikogo szczególnie zapraszać. To po prostu coś więcej niż festiwal. W tym roku jednak organizatorzy przeszli samych siebie, układając line-up. Judas Priest, Arch Enemy, Gojira, Soufly, In Flames i inne rockowo-metalowe gwiazdy – to może być naprawdę „najpiękniejszy festiwal świata”. Ale czy kiedykolwiek było inaczej?

Off Festival Katowice (3-5 sierpnia, Katowice)

To festiwal nieoczywisty, ale zawsze z wysmakowanym, starannie ułożonym line-upem, w którym nie brakuje mocnych akcentów. Jak co roku jest ich za dużo, by wymienić wszystkie – wszak The Brian Jonestown Massacre i Furia to wierzchołek góry lodowej. Najlepiej sami sprawdźcie obsadę Offa na www.off-festival.pl

Czad Festival (15-18 sierpnia, Straszęcin)

Papa Roach, Gogol Bordello i cała plejada innych mocnych zespołów zarówno z Polski, jak i zza granicy – w skrócie: Czad Festiwal. Nazwa wydaje się dość adekwatna. Po szczegóły zaglądajcie na www.czadfestiwal.pl

Prog In Park (18 sierpnia, Warszawa)

Coś dla miłośników bardziej wysublimowanych brzmień. Prog In Park to jednodniowy festiwal dla osób, których definicja dobrej muzyki nie ogranicza się do 3-minutowych singli. O smak tej muzycznej, artrockowej uczty zadbają m.in. Anathema, Sons Of Apollo i Ihsahn. Wydarzenie po raz drugi organizuje agencja Knock Out Productions.

Materiafest (1 września, Szczecinek)

Początek września to zawsze smutny moment dla tych, którzy muszą wracać do szkoły, ale zawsze można go sobie umilić Materiafestem. Organizowany przez niestrudzonych członków formacji Materia, którzy regularnie goszczą na naszych łamach, festiwal co roku przekracza kolejne granice. W tym roku pomoże mu w tym grupa Decapitated, główna gwiazda Materiafestu. Do urokliwego Szczecinka przyjadą również Luxtorpeda, Frontside i inne zespoły. Nie wiemy jak wy, ale my nie możemy się doczekać!

Summer Dying Loud (7 września, Aleksandrów Łódzki)

Organizowany nieprzerwanie od 2009 r. Summer Dying Loud to marka, która na dobre zaznaczyła swoją obecność na festiwalowej mapie Polski. Organizowany z rozmachem, przyciągający tłumy i muzycznie różnorodny – w dniach 7 września festiwal znów wstrząśnie Aleksandrowem Łódzkim. O godne (i głośne) pożegnanie lata zadbają m.in. Behemoth, Orange Goblin i Entombed A.D. Pełny line-up znajdziecie na www.summerdyingloud.pl

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV