Zmarł Yach Paszkiewicz, ojciec polskiego wideoklipu

Po kilku dniach pobytu w hospicjum gdańskiego Caritasu zmarł Yach Paszkiewicz, ojciec polskiego wideklipu, autor teledysków m.in. zespołów Hey, Illusion i Kult. Miał 59 lat.

To kolejna wielka postać, którą żegnamy w 2017 r. Prawdopodobnie najbardziej znany filmowiec działający w branży muzycznej, autor kilkuset klipów oraz twórca prestiżowego festiwalu Yach Film.

Jan Paszkiewicz urodził się 4 września 1958 r. w Bydgoszczy, skąd przeniósł się do Gdańska. Współpracował z najważniejszymi polskimi wykonawcami, realizując klipy również dla zespołów niezależnych (niedawno publikowaliśmy na łamach jedną z jego ostatnich prac – obraz do utworu „Trzewia” przygotowany dla zespołu Fumez).

Wielokrotnie nagradzany, uważany za absolutnego pioniera w swojej dziedzinie – Paszkiewicz zmarł w Gdańsku po walce z nowotworem płuc. Osierocił dwójkę dzieci; jego zona Magda zmarła w 2015 r.

Poniżej przypominamy jeden z najważniejszych rockowych wideoklipów Yacha Paszkiewicza – do utworu „Nóż” trójmiejskiej formacji Illusion,

Komentarze

Dodaj komentarz