Tobias Forge o błednym postrzeganiu twórczości Ghost

Ghost należy do zespołów, które ze względu na swój wizerunek są kojarzone z jednoznacznie antyreligijnym przekazem. Czy słusznie? „Jednym z najbardziej błędnych wyobrażeń o Ghost jest to, że to po prostu o diable” – przekonuje Tobias Forge, lider grupy.

Zespoły z wyrazistym wizerunkiem często padają ofiarą stereotypów. Klimat, w jakim tworzy Ghost, a przede wszystkim osobliwe uniwersum, którym obudowana jest twórczość grupy, z pozoru nie pozostawiają złudzeń, plasując zespół w strefie zarezerwowanej dla piewców radykalnie mrocznego światopoglądu. Tobias Forge, który jako Cardinal Copia (a wcześniej Papa Emeritus) stoi na czele zespołu, widzi to jednak zupełnie inaczej.

Swoje stanowisko Forge przedstawił w wywiadzie dla niemieckiej radiostacji Star FM, wypowiadając się na temat „Prequelle”, najnowszej płyty Ghost.

– Jest kilka rzeczy, które w założeniu miały być inne na tym albumie, jeśli chodzi o jego treść, ale też o opowiadane historie – zaczął wokalista.

– Nie jest tak bezczelnie naiwny, jak „Opus” Eponymous”, ponieważ został napisany z zupełnie innej perspektywy – wyjaśnił Forge. – Wcześniej byłem kimś, kto opowiada o wyimaginowanym świecie. Przechodząc do tego, co jest teraz, uważam, że to bardzo prawdziwy, osobisty materiał. Jednym z najbardziej błędnych wyobrażeń o Ghost jest to, że to po prostu o diable.

– To od zawsze muzyka o człowieczeństwie i o życiu – zaznaczył frontam Ghost. – „Prequelle” to przede wszystkim album o śmierci, o przetrwaniu, co zresztą przewija się przez wszystkie nasze płyty. Wracając do „Opus” Eponymous”, pewne rzeczy miały podwójne znaczenie i niekoniecznie musiały być złymi kazaniami prosto z księgi czarów o tym, jak przywołać diabła. To symbolika na celu stworzenie nieco bardziej interesującej całości – zapewnił Forge.

Choć z absolutnie poważnym przesłaniem, „Prequelle” to jak dotąd najbardziej przebojowy album Ghost. Kombinacja poważnych tematów z chwytliwymi kompozycjami przyniosła zespołowi doskonałe wyniki sprzedaży („Prequelle” trafił na 3 miejsce zestawienia Billboard 200). W kilka dni po premierze grupa sprzedała przeszło 60 tys. fizycznych egzemplarzy płyty.

Do końca roku Ghost będzie promował „Prequelle” w Stanach Zjednoczonych. Do Europy zespół wróci w przyszłym roku. W Polsce po raz ostatni Ghost wystąpił w 2017 r.

Merch Ghost, w tym bestsellerowe wzory koszulek Papa Emeritus, znajdziecie na RockMetalShop.pl via [link]

Komentarze

Dodaj komentarz