Nergal znów przed sądem. Sąd uchylił obowiązujący wyrok

Na wokandę wraca sprawa Nergala, który wraz z dwoma współpracownikami został oskarżony o znieważenie godła narodowego. Sąd uchylił wcześniejszy wyrok uniewinniający muzyka.

Sprawa dotyczyła odbywającej się w okresie od 30 września do 10 października 2016 r. trasy Rzeczpospolita Niewierna, a dokładniej – promujących ją plakatów. Znajdująca się na nich grafika przedstawiała białego orła bez korony, z diabelskimi rogami i trzymającego odwrócony krzyż. Całość została utrzymana w biało-czerwonej palecie barw zbliżonej do tej znanej z polskiego godła.

Oprócz Nergala o znieważenie godła narodowego zostali oskarżeni autor projektu graficznego oraz współpracownik zajmujący się promocją koncertów odbywających się w ramach trasy Rzeczpospolita Niewierna.

W kwietniu 2018 r. cała trójka została uniewinniona wyrokiem sądu okręgowego w Gdańsku.

Uzasadniając wyrok, orzekający w sprawie sędzia tłumaczył, że działanie Nergala nie miało na celu znieważenia polskiego godła, co potwierdziło prowadzone śledztwo. Analizując dostępny materiał dowodowy, w tym korespondencję wokalisty z twórcą plakatu, śledczy mieli dojść do wniosku, że ani Nergal, ani jego współpracownicy nie chcieli wykorzystać wizerunku białego orła, by ośmieszyć go lub zbezcześcić.

Sprawa wraca jednak na wokandę. Po uwzględnieniu apelacji złożonej przez prokuraturę obowiązujący dotychczas wyrok został uchylony. Wszystko przez wątpliwości, jakie miała budzić praca zaangażowanego w sprawę prokuratora, a także skąpy materiał dowodowy. Tak przynajmniej za pośrednictwem TVP.info poinformował sędzia Włodzimierz Brazewicz.

W najbliższym czasie prokuratura ma zając się uzupełnieniem materiału dowodowego.

Przypomnijmy: zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa przez Nergala złożyli trójmiejski radny Marek Dudziński i Ryszard Nowak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Sprawa związana ze znieważeniem godła narodowego nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy lider Behemotha musi bronić się przed sądem. Wcześniej wokalista został uniewinniony w głośnym procesie, będącym pokłosiem podarcia przez niego Biblii w czasie koncertu Behemotha. Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadł w 2015 r.

Dodaj komentarz

ROCKMETALNEWS TV