Historia Polski w pierwszym odcinku historycznego kanału Sabaton

Sabaton nie rzuca słów na wiatr. Zespół zaprezentował pierwszy odcinek historycznego programu na YouTube, którego premierę szwedzcy metalowcy zapowiedzieli na początku roku. Na pierwszy ogień poszła bohaterska bitwa polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej!

Po nagraniu 8 albumów opowiadających o wielkich wojnach, bitwach i powstaniach członkowie Sabaton doszli do wniosku, że wiedzą już wystarczająco dużo, by stworzyć kanał historyczny. W niespełna miesiąc po zaanonsowaniu projektu na YouTube pojawił się pierwszy odcinek dokumentalnej serii, którą Szwedzi zamierzają przybliżyć fanom tematy swoich utworów

Pierwszy odcinek serii spodoba się fanom z Polski. Zespół zaczął bowiem od wydarzenia związanego z historią naszego kraju. Odcinek „The Battle of Wizna” to nawiązanie do Obrony Wizny, określanej mianem „polskich Termopil”. Bitwa rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 r. Polscy żołnierze starli się w niej z przeważającymi siłami niemieckimi, które nieuchronnie parły w stronę dalszych rubieży kraju. Obronie Wizny Sabaton poświęcił utwór „40:1” z płyty „The Art of War” wydanej w 2008 r.

Rolę gospodarza pierwszego odcinka historycznego programu metalowców rodem ze Szwecji przyjął Indy Neidell, amerykański historyk i YouTuber, autor autorskiego kanału The Great War Channel.

Cały odcinek udostępniamy poniżej.

Przypomnijmy: wkrótce Szwedzi otworzą również nowy rozdział własnej historii. Zespół zapowiedział, że w 2019 r. wyda nowy album.

– Jesteśmy na etapie nagrań – informował niedawno Joakim Brodén, frontam Sabaton.

Ostatni album szwedzkiej formacji , „The Last Stand”, ukazał się w 2016 r. Co ciekawe, począwszy od 2005 r. i debiutanckiej płyty „Primo Victoria”, Sabaton nigdy nie kazał fanom czekać na nowe wydawnictwo dłużej niż 2 lata. Dlaczego tym razem okres oczekiwania jest dłuższy?

– Trasa promująca „The Last Stand” wywiodła nas dosłownie wszędzie – w niedawnym wywiadzie dla TV War tłumaczył Brodén. – Wcześniej nie graliśmy tak dużo w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej i w Azji, dlatego byliśmy w stanie wydawać płyty co 2 lata. Teraz, kiedy gramy też np. w Australii, niestety trochę się to przeciąga.

– Spokojnie. Nie zamierzamy być zespołem, który wydaje album raz na 8 lat – fanów uspokoił lider Sabaton.

Sabaton to jeden z headlinerów powracającego po latach Mystic Festival. Zespół wystąpi drugiego dnia festiwalu – 26 czerwca. Tego samego dnia zagrają też m.in. Within Temptation, King Diamond i Emperor.

Płyty, koszulki, bluzy i pełną ofertę merchu Sabaton znajdziecie na RockMetalShop.pl via [link]

fot. pitpony.photography (CC BY-SA 3.0)

Komentarze

Dodaj komentarz