Czego słuchają polscy nastolatkowie? NCK publikuje raport

Narodowe Centrum Kultury opublikowało raport o muzycznych gustach polskich nastolatków. Jakie są preferencje słuchaczy w wieku 12-17 lat? Wyniki raczej nie przynoszą zaskoczenia.

Z badań Narodowego Centrum Kultury wynika, że najpopularniejszymi wśród nastolatków gatunkami muzycznymi są rap i pop. Rock uplasował się na trzecim miejscu, wyprzedzając disco polo i dance.

Ulubieni wykonawcy ankietowanych nastolatków to Paluch, Rihanna i Szpaku. Co ciekawe, w pierwszej dwudziestce nie ma ani jednego wykonawcy reprezentującego rock. Jeśli chodzi o artystów rockowych, najwięcej respondentów wskazało na Metallicę i Queen. NCK zaznacza jednak, że badanie zostało przeprowadzone w okresie wyświetlania w kinach hitowego filmu „Bohemian Rhapsody”…

Ogólną tendencją w preferencjach najmłodszych słuchaczy jest eklektyzm. Nastolatkowie potrafią słuchać jednocześnie kilku gatunków, nawet tych, które z pozoru wydają się przeciwstawne.

„Można zauważyć nieznaczne różnice ze względu na gatunek wskazywany jako słuchany najczęściej. Rock jest popularniejszy wśród osób wskazujących w pierwszej kolejności pop niż disco polo. Z kolej disco polo jest popularniejsze wśród osób wymieniających na pierwszym miejscu rap niż rocka. Różnice te nie są jednak duże i występujące podziały należy określić jako słabe” – dowiadujemy się z raportu.

Interesującym zjawiskiem, na który zwraca uwagę Tomasz Kukołowicz, autor raportu, jest społeczne zróżnicowanie gustów muzycznych nastolatków. Jak ma się to do rocka?

„Gusta muzyczne nastolatków są powiązane z wykształceniem ich rodziców. Ogółem wśród wszystkich uczestników badania 35 proc. zadeklarowało, że ich matka ma wykształcenie wyższe, a 25 proc. że ojciec ma wykształcenie wyższe. Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45 proc. matek oraz 35 proc. ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Udział osób z wykształceniem wyższym jest zbliżony do średniej dla popu oraz muzyki elektronicznej. Wyraźnie poniżej średniej znajduje się wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (24 proc. matek oraz 14 proc. ojców ma wykształcenie wyższe). Jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu” – zauważa autor raportu.

Cały raport znajdziecie via [link]

W badaniu wzięła udział grupa ponad 2000 nastolatków reprezentatywna dla Polaków w wieku 12-17 lat.

Komentarze

Dodaj komentarz